Artykuły

6 mitów na temat klimatyzacji, w które prawdopodobnie wierzysz

6 mitów na temat klimatyzacji

Chcesz zamontować klimatyzację w swoim domu lub firmie, jednak niekorzystne opinie o tej instalacji skutecznie odciągają Cię od tego pomysłu? W takim razie odetchnij głęboko i daj sobie jeszcze jedną szansę, zapoznając się z naszym dzisiejszym artykułem. W nim obalamy 6 mitów na temat klimatyzacji.

Mit 1: Klimatyzacja szkodzi zdrowiu

Klimatyzacja okazuje się niekorzystna dla zdrowia tylko w dwóch sytuacjach: kiedy nie jest poddawana regularnym przeglądom oraz kiedy jest źle użytkowana.

Regularny serwis klimatyzatora pozwala utrzymać go w czystości i zapobiec odkładaniu się kurzu, pyłków i groźnych drobnoustrojów. A to przekłada się na świeże powietrze w pomieszczeniu, pozbawione bakterii i pleśni. Za to kiedy usłyszysz, że klimatyzacja powoduje choroby gardła lub przeziębienia, możesz mieć pewność, że wina leży po stronie użytkownika – nie urządzenia. Najczęściej klimatyzator jest źle ustawiony – w taki sposób, że strumień powietrza skierowany jest bezpośrednio na domowników lub przekracza on optymalną prędkość 0,25 m/s. Wina bardzo często leży też po stronie temperatury. Ta wewnątrz budynku powinna różnić się maksymalnie o 7°C od tej, panującej na zewnątrz, przy czym ta w środku nie powinna przekraczać 26°C, nawet w najbardziej upalny dzień.

Mit obalony!

Mit 2: Klimatyzatory pracują bardzo głośno

Ten mit ma w sobie odrobinę prawdy – klimatyzatory pracują głośno. Ale tylko niektóre! Już na wstępie warto zaznaczyć, że urządzenia te generują bardzo różne poziomy hałasu. Najgłośniej pracują klimatyzatory przenośne i stacjonarne, jednak i tutaj, dzięki wielu trybom pracy, można np. zmniejszyć ilość obrotów i tym samym hałas generowany w wieczorowych i nocnych godzinach, kiedy cisza jest najbardziej mile widziana. Dźwięki o najniższej częstotliwości generowane są przez klimatyzatory typu split, których „głośne” elementy znajdują się na zewnątrz budynku. Z reguły im więcej kosztuje urządzenie klimatyzujące, tym mniej hałasuje, bo jego działanie oparte jest na bardziej zaawansowanej technologii.

Mit obalony!

Mit 3: Klimatyzacja i jej montaż? Na tym można zaoszczędzić

Jeśli chcesz cieszyć się prawidłowo funkcjonującą klimatyzacją i tym samym zdrowym powietrzem o upragnionej temperaturze i wilgotności, nie próbuj oszczędzać na samych urządzeniach ani montażu. Kupując tańsze odpowiedniki, musisz mieć świadomość większego ryzyka ich wadliwości, a decydując się na skorzystanie z usług niewyspecjalizowanych firm, ryzykujesz nieodpowiednim doborem klimatyzacji do Twojego domu oraz jej nieprawidłowym montażem. W efekcie kupujesz sprzęt, wydajesz pieniądze, ale nie masz z niego żadnego pożytku lub masz, ale wyłącznie przez krótki czas. Równie ważny jest także regularny serwis klimatyzacji – o tym pisaliśmy tutaj.

Mit obalony!

Mit 4: Klimatyzator stacjonarny jest lepszy od przenośnego

Prawda jest taka, że nie można jednoznacznie wskazać, który rodzaj klimatyzacji jest najlepszy. Sprawa ta jest złożona, co oznacza, że klimatyzatory różnego rodzaju sprawdzają się w różnych miejscach, a każdy z nich ma zarówno swoje wady, jak i zalety.

Klimatyzacja stacjonarna, owszem, jest bardziej wydajna, ale jest zdecydowanie droższa i raz zamontowana, nie może być umieszczona w innym miejscu. Za to klimatyzacja przenośna jest tańsza, nie wymaga zaawansowanego montażu ani dodatkowych urządzeń elewacyjnych, jednak jest mniej trwała i efektywna. Jeśli więc użytkownik poszukuje tymczasowego rozwiązania (np. na dwa letnie miesiące w firmowym biurze), powinien skorzystać z klimatyzacji przenośnej, a kiedy zależy mu na trwałej instalacji, która posłuży przez długie lata (np. w domku jednorodzinnym) warto, żeby odłożył ciut więcej pieniędzy i zainteresował się instalacją klimatyzacji stacjonarnej.

Mit 5: Klimatyzator psuje wystrój wnętrza

Już od długiego czasu klimatyzacja nie stanowi elementu, który mocno wyróżniałby się na tle domowej aranżacji i wpływał niekorzystnie na jej stan. Producenci tworzą coraz to bardziej kompaktowe i minimalistyczne urządzenia, w wielu różnych kolorach i kształtach. Każdy, i to bez większego trudu, może znaleźć klimatyzator, który spełni jego oczekiwania – zarówno pod względem funkcjonalności, jak i designu.

Mit obalony!

Mit 6: Klimatyzacja tylko na sezon

Choć klimatyzacja staje się coraz to powszechniejszym rozwiązaniem w polskich domach, nadal wielu użytkowników sądzi, że chłodzenie jest jej jedyną funkcją. To jednak nieprawda i dlatego z klimatyzacji warto korzystać przez cały rok, a nie tylko w okresie letnim, bo odpowiednio dobrana i zamontowana klimatyzacja wpływa korzystnie na stan powietrza – zmniejsza wilgoć, oczyszcza z groźnych drobnoustrojów i uporczywych pyłków. Spora część urządzeń klimatyzacyjnych wzbogacona jest o system grzania, dzięki któremu w jesienno-zimowe dni możesz z łatwością podnieść temperaturę w mieszkaniu, ciesząc się komfortem i przytulnością.

Mit obalony!

6 mitów na temat klimatyzacji obalone!

6 mitów na temat klimatyzacji, które właśnie obaliliśmy wynikają najczęściej z przykrych doświadczeń użytkowników klimatyzacji. Warto jednak zaznaczyć, że w większości przypadków wina leży po stronie ich samych, jeśli więc tylko zdecydujesz się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy montażowej i dobierzesz klimatyzację w zgodzie z charakterem Twojego domu lub mieszkania, możesz spodziewać się samych korzyści – estetycznych, zdrowotnych i komfortowych.

powiązane posty