Artykuły

Czy dzięki rekuperacji naprawdę da się zaoszczędzić na ogrzewaniu?

rekuperacja oszczednosc ogrzewanie

Rekuperacja gwarantuje nam nie tylko czyste i świeże powietrze, ale również oszczędności. O wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła krąży wiele faktów i mitów. Dla wielu jest to chwilowa moda, o której za rok czy dwa wszyscy zapomną. Prawda jest jednak taka, że prezentowany system przoduje w branży HVACR już od wielu długich lat. Coraz więcej inwestorów, a także prywatnych jednostek docenia funkcjonalność i wygodę dobrze wykonanej instalacji z rekuperatorem w tle. Dystrybutorzy tego typu rozwiązań przekonują, że są one niezastąpione pod wieloma względami – również w zakresie szeroko pojętych oszczędności. Czy tak jest naprawdę? Czy dzięki rekuperacji da się zaoszczędzić na ogrzewaniu?

O tym, że wzrastają koszty energii potrzebnej do ogrzania budynków wiedzą wszyscy – w szczególności Ci, którzy na co dzień planują domowy budżet. Z roku na rok płacimy coraz więcej – rzadko zdarza się, że rachunki maleją, czy chociaż „stoją w miejscu”. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich Klientów, wielu inwestorów decyduje się na budowę coraz to bardziej energooszczędnych oraz szczelnych budynków. Nie da się jednak ukryć, że czym bardziej nieprzepuszczalna bryła, tym wentylacja grawitacyjna bardziej zawodzi. Konieczność rozszczelnienia okien generuje straty ciepła. W zimie zmuszeni jesteśmy podgrzać wlatujące do pomieszczenia powietrze z temperatury ujemnej do temperatury dodatniej – w skrajnych przypadkach nawet o około 40 stopni. W przypadku rekuperatora wystarczy zagrzać je o kilka stopni. Stąd też popularność wentylacji z odzyskiem ciepła – pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania nawet od 40-50 proc. Dzięki rekuperacji da się więc zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Rekuperacja generuje również inne oszczędności. Wentylacja pełni kluczową rolę w zakresie redukcji kurzu, pyłu, wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, substancji chemicznych, wirusów, bakterii, grzybów, roztoczy, szeroko pojętych alergenów, nieprzyjemnych zapachów, CO2 i innych. Decydując się na wentylacje z odzyskiem ciepła zapobiegamy zagrzybieniu ścian, pęcznieniu drewnianych mebli, podłóg i akcesoriów, a także ogólnemu zawilgoceniu pomieszczeń. Odpowiednio dobrany system jest prawdziwą tarczą przeciw komarom, muchom i innym owadom.

powiązane posty