Artykuły

Czy klimatyzacja jest zdrowa?

czy klimatyzacja jest zdrowa

Klimatyzacja oddziałuje bezpośrednio na wybrane parametry powietrza wewnętrznego, które decydują o naszym samopoczuciu. Pojawia się więc pytanie – czy klimatyzacja jest zdrowa? Zależnie od ustawień urządzenia, zwiększa komfort i wygodę przebywania w danym pomieszczeniu bądź znacząco utrudnia sprawne funkcjonowanie.

Klimatyzacja zapewnia nam tzn. komfort cieplny

Odpowiednia temperatura warunkuje nasze dobre samopoczucie oraz… wydajność. Starannie dobrane urządzenie pozwala dobrać nam temperaturę zależną m.in. od pory roku i pogody panującej za oknem. Stąd też klimatyzacja polecana jest w zakładach pracy oraz biurach, gdzie wymagane jest maksymalne skupienie.

Klimatyzacja pozwala również określić wilgotność pomieszczenia

Zbyt niska zawartość pary wodnej oddziałuje bezpośrednio na nasze zdrowie – prowadzi do wysuszania się błony śluzowych oraz powoduje choroby układu oddechowego. Zbyt wysoka wilgotność (powyżej 60 proc.) nie tylko sprzyja rozwojowi zarodników grzybów pleśniowych. Powoduje również wyraźne osłabienie i zmęczenie organizmu oraz osłabia koncentrację jednostki.

Urządzenia zwane klimatyzatorami warunkują prawidłową prędkość cyrkulacji powietrza

Zbyt duża – powyżej 0,2 m/s – prowadzi do przeciągu i w efekcie do mniejszych bądź większych dolegliwości zdrowotnych (o tym pisaliśmy w tym artykule). Przy niskiej bądź znikomej cyrkulacji powietrza mówimy, że „powietrze stoi w miejscu”, a zaduch w pomieszczeniu osłabia koncentrację i zmniejsza wydajność jednostki.

Niewiele osób wie, że klimatyzacja niweluje skutki negatywnego działania nadmiernego promieniowania elektromagnetycznego

Stąd też, klimatyzator doskonale sprawdzi się w biurach i innych miejscach z dużą ilością sprzętu (komputerowego etc.).

Klimatyzator pozwala utrzymać odpowiednią proporcję tlenu do dwutlenku węgla

Zbyt niska zawartość O2 w powietrzu prowadzi do tzn. niedotlenienia, a zbyt wysoka zawartość CO2 stanowi poważne zagrożenie m.in. dla układu oddechowego naszego organizmu.

Klimatyzacja pozwala szybko i skutecznie pozbyć się z pomieszczenia szkodliwych substancji

W tym: trujących substancji organicznych odpowiadających za dekoncentrację, zmęczenie i senność, dymu papierosowego negatywnie wpływającego na układ oddechowy, pyłu i kurzu powodującego dyskomfort, alergenów (roztoczy, grzybów, pleśni, sierści zwierząt oraz pyłków roślin) wywołujących problemy z oddychaniem i inne reakcje alergiczne. Dodatkowo, klimatyzacja ogranicza zawartość mikroorganizmów w pomieszczeniu – nie tylko bakterii i wirusów, ale również glonów. Te, jak wiadomo, mogą powodować wiele chorób i dolegliwości naszego organizmu.

Klimatyzacja oddziałuje bezpośrednio na nasze samopoczucie. Odpowiednio dobrana sprzyja efektywnemu wykonywaniu codziennych obowiązków. Jej brak może skutkować dyskomfortem, wieloma dolegliwościami zdrowotnymi, a w skrajnym przypadku nawet poważnymi chorobami. Zatem odpowiedź na pytanie “czy klimatyzacja jest zdrowa?” jest jak najbardziej twierdząca – jest! O ile prawidłowo zamontowana i stosowana.

powiązane posty