Artykuły

Czy oczyszczacz powietrza jest potrzebny tylko zimą?

mlecz na wietrze

Zanieczyszczenie środowiska niesie o wiele poważniejsze konsekwencje, niż może się wydawać. Niestety, nawet dbając o swoje otoczenie, jesteśmy narażeni na działanie szkodliwych substancji – znajdują się one bowiem w powietrzu. Oczyszczacz powietrza to urządzenie cenione przede wszystkim zimową porą. Ogrzewanie pomieszczeń za pomocą kominka lub pieca przyczynia się do powstawania smogu – a ten nieproszony wdziera się do pomieszczeń.

Oczyszczacz powietrza przyda się jednak nie tylko zimą, a przez cały rok. Dlaczego?

Zakup oczyszczacza powietrza – dlaczego warto dokonać go nie tylko zimą?

Oczyszczacze powietrza wyposażone są w większości w filtry HEPA, które wyłapują i niwelują pyły (szczególnie niebezpieczne dla człowieka są pyły PM 2,5 i PM 10) z niemal stuprocentową skutecznością.

To pozwala cieszyć się czystym i zdrowym powietrzem w pomieszczeniach nawet wówczas, gdy na zewnątrz panują trudne warunki.

Warto jednak wiedzieć, że oczyszczacz powietrza pochłania także inne zanieczyszczenia, których nie brakuje nawet w najbardziej zadbanym i czystym pomieszczeniu. To przede wszystkim:

  • roztocza
  • alergeny
  • zarodniki grzybów (mogą znajdować się nawet w ziemi kwiatów doniczkowych)
  • wirusy (przyniesione na płaszczu czy butach z zewnątrz).

Drażniąco działać może nie tylko zapach tytoniu, ale także (a może przede wszystkim!) szkodliwe substancje znajdujące się w dymie.

To problemy aktualne przez cały rok, dlatego oczyszczanie powietrza nawet podczas ciepłych dni jest rozsądnym działaniem.

Alergia i smog to dwie najczęstsze przyczyny, które skłaniają do zakupu oczyszczacza powietrza.

Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w nawilżacz. Połączenie funkcji oczyszczania i nawilżania sprawi, że powietrze będzie czyste i pozbawione nieprzyjemnych zapachów, będzie się także również lżej oddychać.

Nawet niewielkich rozmiarów oczyszczacz może przynieść znaczącą ulgę i poprawić jakość powietrza w domu czy biurze.

Wybór oczyszczacza powietrza – jak kupić mądrze i na lata?

Alergia nie pozostawia wyboru: każdego dnia trzeba unikać alergenu i niwelować jego działanie. Leki antyhistaminowe to najczęściej stosowane rozwiązanie w takim przypadku. Trzeba jednak pamiętać, że żadne leki nie pozostają bez wpływu na organizm.

Dla wielu alergików oczyszczacz powietrza jest więc nieocenionym wybawieniem, ułatwiającym codzienne funkcjonowanie – czy to w domu, czy w biurze.

Aby jednak ani alergia, ani smog nie krzyżowały codziennych planów i nie miały negatywnego wpływu na zdrowie, samopoczucie i wydajność, warto zainwestować w oczyszczacz powietrza.

Przefiltruje powietrze, wyłapując i zatrzymując zanieczyszczenia.

Jak jednak rozsądnie dokonać wyboru oczyszczacza powietrza? Przede wszystkim zwracaj uwagę na:

  • moc urządzenia – od tego zależy, jaką powierzchnię będzie w stanie oczyścić. Do małego mieszkania nie ma potrzeby kupowania sprzętu dedykowanego wielkim powierzchniom i odwrotnie – sprzęt o małej mocy nie poradzi sobie z piętrowym domem;
  • rodzaj zastosowanego filtra – najczęściej stosowane są filtry HEPA o dużej wydajności. Jeśli zależy Ci na tym, by z powietrza „wyciągnąć” nieprzyjemne zapachy, warto pomyśleć o filtrze węglowym;
  • funkcję nawilżania powietrza – to szczególnie istotne z punktu widzenia alergików. Powietrze o optymalnej wilgotności 40-60% będzie świeższe i lżejsze, a alergeny nie będą mieć szans!

powiązane posty