Artykuły

Czy powietrze w domu wymaga nawilżania? O roli nawilżacza słów kilka

Suche powietrze w pomieszczeniach to problem większy niż może się wydawać. Swędząca skóra, uczucie suchości w nosie i jamie ustnej, męczący kaszel bez wydzieliny – to mogą być objawy alergii, ale także właśnie zbyt suchego powietrza w domu. Jak rozpoznać, czy wymaga ono nawilżenia? Jakie metody warto zastosować, by zwiększyć jego wilgotność?

Po czym poznać, że powietrze jest za suche?

W sezonie grzewczym w pomieszczeniach ogrzewanych powietrze jest zwykle suche i nikogo raczej to nie dziwi. Kaloryfery i grzejniki ogrzewają je, pozbawiając jednocześnie wilgotności, co stwarza sprzyjające warunki przede wszystkim dla kurzu i innych alergenów.

Nawilżanie powietrza zimą wydaje się więc niemal oczywistą czynnością. Czy jednak powietrze w domu wymaga nawilżania także przez pozostały czas w roku? Tak i nie – wszystko zależy od indywidualnych warunków panujących w danym pomieszczeniu.

Jak rozpoznać, czy powietrze wymaga nawilżenia? Trzeba przede wszystkim obserwować swój organizm i zwracać uwagę na charakterystyczne objawy, takie jak:

  • suchy kaszel
  • suchość błon śluzowych i gardła
  • swędząca skóra
  • spierzchnięte usta.

Jeśli dolegliwości ustępują np. w kuchni podczas gotowania (gdzie wydziela się para wodna, która zwiększa wilgotność powietrza) albo w łazience, może to oznaczać, że są spowodowane właśnie zbyt suchym powietrzem.

Swój komfort można zwiększyć, stosując nawilżacz powietrza.

Optymalna wilgotność powietrza

Suche powietrze może nie tylko wywoływać dolegliwości fizyczne, ale również wpływać niekorzystnie na efektywność w ciągu dnia. Rozkojarzenie i senność to tylko kilka z wielu objawów, jakie mogą towarzyszyć przesuszonemu powietrzu.

Optymalna wilgotność to między 40 a 60 %, przy średniej temperaturze 21 stopni Celsjusza. Warto pamiętać o tym, że odpowiednie wysycenie powietrza wodą ma wpływ nie tylko na samopoczucie i wydajność człowieka, ale także na stan mebli i sprzętów.

Zbyt suche może powodować niszczenie mebli, przede wszystkim drewnianych (nielakierowanych). Przesuszone drewno narażone jest na pękanie, jest także bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Metody nawilżania powietrza

W niektórych miejscach, takich jak na przykład stare, drewniane domy czy kamienice, powietrze bywa zbyt suche przez cały rok.

Metod jego nawilżania jest kilka. Do najpopularniejszych należy rozkładanie wilgotnych tkanin na grzejnikach (jednak to sprawdzi się tylko zimą, gdy są ciepłe) czy wstawianie kwiatów lubiących częste i obfite podlewanie oraz zraszanie.

Jeszcze łatwiejszą, a przy tym bardziej wydajną i zapewniającą optymalną wilgotność, jest montaż nawilżacza.

Nawilżacze powietrza to niewielkie urządzenia, które dyskretnie, a przy tym skutecznie i zawsze wtedy, gdy jest potrzeba, dbają o komfort przebywania w pomieszczeniu.

Nowoczesne modele są zwykle wyposażone w programator i higrometr, dzięki czemu pożądana wilgotność jest utrzymywana automatycznie.

Gdy osiągnie ustalony limit, funkcja nawilżania zostaje automatycznie wyłączona, by uruchomić się ponownie, gdy czujnik wskaże taką potrzebę.

Nawilżacz powietrza to proste, dyskretne i niedrogie rozwiązanie, które zapewni komfort przez cały rok, a przy tym jest praktycznie bezobsługowe.

powiązane posty