Artykuły

Czy rekuperacja uniemożliwia tradycyjne wietrzenie?

czy rekuperacja uniemozliwia tradycyjne wietrzenie

Masz w planach montaż instalacji rekuperacyjnej? A może już takową posiadasz? W zasadzie to w obydwu tych sytuacjach prędzej czy później zadasz sobie pytanie – czy rekuperacja uniemożliwia tradycyjne wietrzenie. Odpowiedź jest prosta – nie, nie uniemożliwia. W pewien sposób mija się to jednak z celem – i właśnie o tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.

4 powody, dla których otwieranie okien przy aktywnej rekuperacji jest nieopłacalne

1. Ciepłe miesiące? To raj dla wszelkiego rodzaju owadów

Badania pokazują, że niewielki odsetek ludzi korzysta z różnego rodzaju moskitier i fizycznych osłon okien i drzwi, aby uchronić się przed obecnością owadów. Większość więc po prostu otwiera okna, a później męczy się z powodu bzyczenia lub… nie otwiera. Ty, jako obecny lub przyszły właściciel instalacji rekuperacyjnej, masz to szczęście, że nawet kiedy zrezygnujesz z tradycyjnego wietrzenia, Twój dom ma stały dostęp do świeżego i dodatkowo odpowiednio ogrzanego powietrza, a Ty czujesz się w danym pomieszczeniu rześko i komfortowo. Nie musisz więc dodatkowo ułatwiać zadania muchom i komarom, rozchylając okna.

2. Rekuperacja oczyszcza powietrze z alergenów

Otwieranie okien to prosta droga do zapełnienia domu pyłkami – jednymi z najmocniejszych alergenów obecnych w naturalnym środowisku. Kiedy nie jesteś uczulony, nie jest to żadnym problemem. Jednak kiedy w okresie pylenia roślin zdarza Ci się cierpieć, nie utrudniaj sobie tego! Pozostaw okna zamknięte i ciesz się czystym i zdrowym powietrzem, jakie zapewnia Ci instalacja rekuperacyjna wzbogacona o filtry antyalergenowe.

3. Otwieranie okna w mieście? Przygotuj się na hałas

Kto mieszkał lub mieszka w bloku, w dość ruchliwej części miasta ten wie, że otworzenie okna rzadko daje dawkę świeżego powietrza i, co więcej, wymaga przygotowania się na spory hałas. Ryk silników, wycie klaksonów, pisk opon i śmiech głośnych przechodniów – to tylko kilka ze źródeł. Jeśli więc posiadasz lub planujesz zamontować instalację rekuperacyjną, wykorzystaj ją do stworzenia sobie komfortowych warunków i spokoju i po prostu nie otwieraj okna. A przynajmniej nie w okolicach godziny 8:00 i 16:00.

4. Strata ciepła i pieniędzy

Otworzenie okna latem, poza okresem grzewczym nie jest zbrodnią, jeśli chodzi o marnowanie ciepła i energii. Kiedy jednak posiadasz aktywną instalację rekuperacyjną, sprawa wygląda odrobinę inaczej. Urządzenie to ciężko pracuje, aby dostarczyć Ci świeże powietrze o odpowiedniej temperaturze, a Ty, otwierając okno, tak jakby przekreślasz jego pracę. Marnujesz energię i, co za tym idzie, pieniądze (sprawdź również artykuł o tym, jak zmniejszyć koszty korzystania z klimatyzacji). Wyjścia w takiej sytuacji są więc dwa – albo zrezygnować z otwierania okna i cieszyć się oszczędnością energetyczną i świeżym powietrzem gwarantowanym przez rekuperator lub otworzyć okno, ale w tym czasie ustawić urządzenie na tryb mniej wydajnej pracy (niektóre z urządzeń mają dedykowany tryb do otwartych okien).

Podsumowując, czy rekuperacja uniemożliwia tradycyjne wietrzenie? Jasne, że nie. Istnieje jednak kilka powodów, dla których po prostu bardziej opłacalnie jest nie otwierać okien w trakcie pracy rekuperatora. Jeśli jednak właśnie trwa wiosna lub lato, a Ty chcesz cieszyć się śpiewem ptaków i przyjemnym powiewem powietrza w pokoju, śmiało – rozchyl okna. Pamiętaj jednak, aby chociaż poinformować o tym pracujące urządzenie poprzez zmniejszenie jego wydajności.

powiązane posty