Artykuły

Czy rekuperacja wysusza powietrze? Jak zadbać o jego odpowiednie nawilżenie?

nawilżacz powietrza

System rekuperacji powietrza to jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów na to, by zawsze było ono świeże i pozbawione zanieczyszczeń. Taka instalacja zapewnia wymianę powietrza bez utraty ciepła. Może jednak przyczyniać się do jego wysuszania.

Posiadając system rekuperacji, warto zaopatrzyć się więc również w nawilżacz. To niewielka cena za dostęp do oczyszczonego, świeżego powietrza!

Dlaczego przy systemie rekuperacji powietrze jest suche?

Rekuperacja to w zasadzie niezastąpiony sposób na świeże i przyjemne powietrze w pomieszczeniu przez cały rok – bez otwierania okien i używania klimatyzacji (latem).

Nie brakuje jednak głosów na temat tego, że zimą powietrze w pomieszczeniach jest jeszcze bardziej suche. W istocie – rekuperacja może je wysuszać, jednak ani bardziej, ani mniej niż każdy inny system wentylacji mechanicznej czy grawitacyjnej.

Spowodowane jest to przede wszystkim niską jego temperaturą – zimne powietrze samo w sobie ma o wiele niższą wilgotność niż ciepłe.

Dodatkowo przepływ przez kanały wentylacyjne i filtr dodatkowo zatrzymuje wilgoć. Im niższa temperatura na zewnątrz, tym suchsze powietrze będzie wpadać do pomieszczeń.

Jak nawilżyć suche powietrze przy systemie rekuperacji?

Chcąc zapewnić sobie komfort oddychania powietrzem o optymalnym wysyceniu wilgocią, można zastosować w zasadzie dwa rozwiązania: system odzysku wilgoci lub nawilżacz powietrza.

Wymienniki odzyskujące wilgoć

O zamontowaniu wymienników, które „wyłapują” wilgoć z powietrza wywiewanego warto pomyśleć już na etapie instalacji systemu rekuperacji. W przeciwnym wypadku procedura może okazać się zbyt kosztowna i pracochłonna. Sposób odzysku wilgotności zależy od rodzaju wymiennika.

Nawilżacz powietrza

Najlepszym rozwiązaniem, które podniesie komfort w pomieszczeniu, jest montaż nawilżacza powietrza.

Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić między 30 a 40%, w czym w prosty sposób pomoże nawilżacz.

Jak wybrać nawilżacz powietrza, by spełniał swoją rolę jak najlepiej?

Nawilżacz kojarzy się z niewielkim, stołowym urządzeniem, do którego wlewa się wodę (i ewentualnie olejek eteryczny), podłącza do prądu, a para wodna unosi się w pomieszczeniu.

Wybór nawilżaczy jest jednak o wiele szerszy i, podobnie jak w przypadku każdego innego sprzętu, trzeba dopasować wielkość, model, moc i funkcjonalność adekwatnie do zastosowania.

Do niewielkiego pokoju wystarczy kompaktowy nawilżacz, jednak w biurze czy ogromnym salonie jego zasięg nie będzie wystarczający.

Do pomieszczeń o dużej powierzchni nadawać będzie się nawilżacz parowy lub rezystancyjny. Warto zwrócić uwagę na to, by urządzenia przeznaczone do codziennego użytku były wyposażone w system regulacji wilgotności powietrza.

Gdy wysycenie pary wodnej osiągnie pożądany poziom, urządzenie samo się wyłączy. W przeciwnym wypadku trzeba osobiście kontrolować parametry i wyłączać je, aby nie osiągnąć odwrotnego efektu, czyli powietrza zbyt wilgotnego.

Może wiązać się to z niszczeniem drewnianych elementów (mebli, parkietu), a także powstawaniem grzybów i pleśni na ścianach.

powiązane posty