Artykuły

Czym oddychają nasi bliscy? Oto co wdychasz każdego dnia, a czego nie widzisz…

Każdy z nas lubi odetchnąć pełną piersią – porządny wdech i wydech dotleniają komórki i pobudzają do życia. Najlepiej relaksujemy się na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody, a także we własnym domu. Jednak nawet jeśli utrzymujesz w nim porządek, w powietrzu mogą się znajdować (i prawie na pewno tam są) wirusy, bakterie, pasożyty i inne drobnoustroje, w tym alergeny. Jak sobie z nimi radzić?

Czy wiesz, czym oddychasz w domu?

Drobnoustroje w powietrzu to groźny wróg – bo niewidzialny. Wiedzą o tym najlepiej alergicy, którzy o ich obecności dowiadują się wówczas, gdy nasilają się objawy uczulenia.

Tym samym powietrzem oddychasz Ty i domownicy, w tym także dzieci. Utrzymywanie porządku:

  • regularne wietrzenie pomieszczeń;
  • pranie firanek i pościeli;
  • odkurzanie;
  • zmywanie kurzu i mycie podłóg,

to oczywiście bardzo ważna część profilaktyki, jednak nie zawsze okaże się wystarczająca.

W ten sposób nie jesteś niestety w stanie wyłapać i zneutralizować tego, co osiada w powietrzu – a to szczególnie istotne w okresie wzmożonego pylenia roślin czy aktywności chorób sezonowych lub epidemii.

Bakterie, wirusy i inne niepożądane cząsteczki możesz przynieść zupełnie nieświadomie do domu – na ubraniu, włosach czy reklamówkach z zakupami.

Mogą również dostać się wraz z wiatrem wpadającym przez uchylone okno. Jak sobie z tym poradzić? Doskonałym uzupełnieniem codziennej profilaktyki w utrzymywaniu higieny i porządku jest oczyszczacz powietrza.

W jaki sposób neutralizuje niepożądanych gości z powietrza i jaki oczyszczacz wybrać?

Zakup oczyszczacza powietrza – o czym warto pamiętać?

Oczyszczacz powietrza to (w zależności od wariantu) zazwyczaj dyskretne urządzenie niewielkich rozmiarów, które możesz postawić w dowolnym miejscu.

Najprościej mówiąc: oczyszczacz zasysa powietrze, oczyszcza je i wypuszcza świeże i pozbawione drobnoustrojów. Jak to możliwe? We wnętrzu urządzenia znajduje się filtr, który zbiera i zatrzymuje pyły, wirusy, bakterie i grzyby.

Powietrze zostaje dosłownie odwirowane, dzięki czemu „powraca” czyste i odświeżone. Niektóre oczyszczacze są dodatkowo wyposażone w nawilżacz powietrza. To parametr istotny przede wszystkim z punktu widzenia alergików.

Warto wybrać urządzenie, które wyposażone będzie w czujnik nawilżenia powietrza – dzięki temu funkcja nawilżania powietrza będzie uruchamiać się tylko wtedy, gdy wilgotność będzie zbyt mała. Dzięki czujnikowi nie ryzykujesz nadmiernym wysyceniem powietrza wilgocią.

Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na zakup oczyszczacza powietrza?

Wysokiej klasy oczyszczacz powietrza (do potrzeb domowych lub do oczyszczania biur, sklepów i innych miejsc) to gwarancja czystego, świeżego i lekkiego powietrza.

Jego jakość ma kluczowe znaczenie dla samopoczucia – im cięższe, bardziej zanieczyszczone i (mówiąc wprost) śmierdzące powietrze, tym mniejsza wydajność i produktywność.

Nie można zapominać również o jeszcze jednej, bardzo istotnej kwestii: w okresie wzmożonej zachorowalności (na choroby przenoszone drogą kropelkową) utrzymywanie higieny ciała i otoczenia nie będzie wystarczające, jeśli nie zadbasz dodatkowo o neutralizowanie zagrożenia wirującego w powietrzu.

powiązane posty