Artykuły

Fachowa instalacja klimatyzacji, rekuperacji i wentylacji – jak wybrać wykonawcę?

Wybór odpowiedniego sprzętu (klimatyzacja, wentylacja, rekuperacja) to tylko jedna składowa sukcesu. Na nic bowiem nawet najlepszy jakościowo sprzęt o doskonałych parametrach, jeśli jego instalacja nie zostanie przeprowadzona prawidłowo.

Na tym jednak również nie koniec – ważny jest także dostęp do serwisu. Nikt przecież nie planuje awarii, dlatego szybkie wsparcie jest bezcenne. Na co jeszcze trzeba zwracać uwagę przy wyborze instalatora?

Zakup i montaż klimatyzacji, wentylacji i rekuperacji

Przed dokonaniem zakupu sprzętu zapewne spędzisz sporo czasu na poszukiwaniu tego o idealnych dla Ciebie funkcjach i parametrach.

Pamiętaj przy tym również, że równie istotny, co wybór sprzętu, jest wykonawca instalacji.

Montaż wentylacji mechanicznej czy też montaż rekuperacji to niełatwe zadania. Od fachowego, zgodnego ze sztuką montażu, zależy nie tylko wydajność instalacji, ale także bezpieczeństwo użytkowania.

Firm świadczących usługi montażu nie brakuje. Jak wybrać spośród nich wykonawcę godnego zaufania?

Komu zlecić instalację systemów rekuperacji, klimatyzacji i wentylacji?

Montaż tych systemów nie jest ani łatwy ani bezinwazyjny. W przypadku klimatyzatora, który ma znajdować się na zewnątrz budynku, trzeba zrobić otwór w elewacji.

Do tego dochodzi dokładne dopasowanie poszczególnych elementów sprzętów i podłączenie do instalacji energetycznej.

Źle wykonane prace prędzej czy później przyniosą negatywne skutki, takie jak:

  • mniejsza wydajność
  • awaryjność
  • przeciążenie instalacji elektrycznej.

Dlatego pracami powinien zająć się fachowy instalator, posiadający niezbędne uprawnienia i certyfikaty.

Choć mało kto o tym myśli, takie dokumenty to w zasadzie jedyna gwarancja tego, że instalacją zajmie się prawdziwy fachowiec z powołania, któremu można zaufać.

To także istotne ze względu na ewentualną naprawę gwarancyjną sprzętu – producent może odmówić udzielenia świadczeń gwarancyjnych, jeśli usterka wynikać będzie z błędów popełnionych podczas instalacji.

Jakie uprawnienia powinien mieć instalator?

Dobrze, jeśli firma dokonująca montażu zajmuje się również przeglądami i naprawami sprzętu. Warto pamiętać o tym, że aby klimatyzacja działała bez zarzutu, zaleca się dokonywanie przeglądów przed sezonem i po jego zakończeniu.

Trzeba więc kierować się nie tylko ceną wykonania instalacji, ale także uprawnieniami instalatorów i ich dostępnością w razie potrzeby.

Najważniejsze z uprawnień to F-GAZ. W każdej chwili masz pełne prawo poprosić fachowca o okazanie certyfikatów i innych dokumentów poświadczających jego kompetencje.

Jeśli chcesz zweryfikować, czy informacje w prezentacji firmy są prawdziwe, możesz sprawdzić je (czyli zakres uprawnień) na stronie Urzędu Dozoru Technicznego.

Tylko fachowe podejście do montażu, przeglądu i serwisowania daje gwarancję tego, że klimatyzacja, rekuperacja i wentylacja mechaniczna będą działać przez cały czas bez zarzutu.

powiązane posty