Artykuły

Gdzie zamontować odkurzacz centralny, aby jak najlepiej spełniał swoje zadanie?

gdzie zamontowac odkurzacz centralny

Decyzja zapadła – zainstalujesz w swoim domu centralny odkurzacz. Prawdopodobnie wybrałeś już model urządzenia oraz sklep, w którym go kupisz. Teraz pojawia się tylko pytanie o montaż poszczególnych elementów – gdzie zamontować odkurzacz centralny ale i jak najlepiej go umieścić aby spełniał swoje zadanie? Tego dowiesz się w dzisiejszym artykule.

Choć początkowo odkurzacze centralne pojawiały się przede wszystkim w domach jednorodzinnych ale dziś coraz częściej występują również w mieszkaniach. Przyczyn takiego stanu rzeczy można doszukiwać się w dwóch aspektach – coraz bardziej udoskonalonych systemach centralnych, a więc bardziej kompaktowych i łatwiejszych w montażu, a także większej popularności samego urządzenia.

Odkurzacz centralny daje bowiem ogromny komfort w codziennym utrzymaniu porządku ale i czystości. Jest również świetną opcją dla alergików, o czym pisaliśmy tutaj. Z tym urządzeniem u boku nie musisz dźwigać ciężkiego sprzętu od jednego pomieszczenia do drugiego ani potykać się o wiecznie zwijający się kabel. Sięgasz wyłącznie po lekką i elastyczną rurę, ciesząc się wręcz niewiarygodną jak na pracę takiego urządzenia ciszą.

Aby jednak centralny odkurzacz spełniał wszystkie te zadania i dawał poczucie dobrego zakupu i inwestycji, musi zostać prawidłowo zamontowany. Od początku do końca.

Gdzie zamontować odkurzacz centralny?

Jednostka centralna powinna znajdować się możliwie jak najdalej od pomieszczeń mieszkalnych, a przy tym w suchym i łatwo dostępnym miejscu. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie jej w garażu lub piwnicy i koniecznie na ścianie – dla jak najwygodniejszego opróżniania pojemnika na kurz.

Drugim elementem jest przewód wydechowy. Ten powinien być skierowany, rzecz jasna, na zewnątrz budynku. Bardzo ważne jest jednak, aby wychodził on z dala od okien, w tym również okien sąsiada i znajdował się na wysokości nie wyższej niż 30 cm nad ziemią. Aby zredukować hałas generowany przez gniazdo wylotowe, możesz zainstalować na nim specjalny tłumik.

Po jednostce centralnej i przewodzie wydechowym przychodzi pora na gniazda ssące. Te najlepiej zamontować w takich miejscach, by po podłączeniu węża mieć dostęp do każdego kąta w domu lub mieszkaniu. A jednocześnie zadbać, by nie było ich zbyt dużo – wtedy rośnie koszt instalacji całego urządzenia, ani zbyt mało – wtedy wąż będzie musiał być dłuższy, a komfort porządkowania automatycznie spada.

Gniazda ssące montuje się najczęściej w centralnej części budynku, w miejscach, które nie zostaną zasłonięte przez meble i które po podłączeniu węża dadzą możliwość swobodnego sprzątnięcia przestrzeni o rozmiarze około 100 metrów kwadratowych.

Czy wiesz, że…?

Warto pomyśleć o zamontowaniu w kuchni osobnego rodzaju gniazda – zwanego szufelką. W ten sposób częste sprzątanie okruchów z kuchennej podłogi będzie jeszcze wygodniejsze.

Poza centralą, wylotem oraz gniazdami ssącymi równie istotnym elementem są oczywiście same przewody. Tutaj warto posłużyć się prostą zasadą – im mniej skomplikowana instalacja, tym lepiej. Oznacza to, że przewody powinny być złożone ale i z możliwie jak największej ilości prostych odcinków – bez zakrętów i nietypowych kształtów. Należy unikać również oporów hydraulicznych, spadków grawitacyjnych oraz krzyżowania instalacji centralnego odkurzacza z innymi domowymi instalacjami – np. gazową.

Nie czujesz, abyś miał podołać samodzielnemu montażowi centralnego odkurzacza? Skorzystaj z naszej pomocy. Jesteśmy profesjonalną firmą, która od lat wspiera klientów we wdrażaniu nowoczesnych technologii w ich ukochanych domach.

Świetnie! Teraz już wiesz z jakich głównych elementów składa się centralny odkurzacz oraz znasz wskazówki dotyczące ich montażu. Jeśli tylko je zastosujesz, możesz mieć pewność, ponieważ to nowoczesne i praktyczne urządzenie wielokrotnie zwiększy komfort codziennej dbałości o czystość Twojego domu.

powiązane posty