Artykuły

Jak dobrać moc klimatyzatora?

jak dobrac moc klimatyzatora

Moc chłodnicza klimatyzatora jest z pewnością jednym z najważniejszych kryteriów, na który powinno zwrócić się uwagę w momencie jego zakupu. Z jakiego powodu? Jak dobrać moc klimatyzatora, uwzględniając charakterystykę danego pomieszczenia i całego domu? Tego wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Klimatyzator o źle dobranej mocy – jaki daje efekt?

Błędy można popełnić dwa – wybrać klimatyzator o zbyt dużej lub zbyt małej mocy chłodniczej. W pierwszym przypadku urządzenie będzie zdecydowanie za bardzo chłodzić pomieszczenie (co może skutkować np. przeziębieniem – o tym przeczytasz więcej w tym artykule), nadmiernie wykorzystując energię elektryczną. W takich klimatyzatorach bardzo często ulega awarii sprężarka, która za często musi przechodzić z trybu „on” do trybu „off”. Klimatyzator o dużej mocy jest z reguły większy i cięższy. Będący efektem złej decyzji zakupowej powoduje więc sporo strat finansowych – jest droższy w utrzymaniu. A w drugim przypadku – kiedy klimatyzator ma zbyt małą moc chłodniczą – po prostu nie spełnia swojego zadania; nie chłodzi całego pomieszczenia i w ten sposób okazuje się bezużyteczny.

Jak dobrać moc klimatyzatora – metoda wskaźnika i obliczenia komputerowe

Zgadzamy się więc, że prawidłowy dobór mocy klimatyzatora jest bardzo ważny. Pojawia się więc pytanie – jak to zrobić? Metody są dwie. Wskaźnikowa i obliczenia za pomocą dedykowanego programu komputerowego. W większości sklepów z klimatyzatorami pracownicy proponują dokonanie takich obliczeń na podstawie podanych przez klienta cech – danego pokoju i całego domu lub mieszkania. Jeśli jednak chcesz określić potrzebną moc samodzielnie, na ratunek przychodzi właśnie metoda wskaźnikowa. Jest bardzo łatwa. Polega ona na uznaniu, że w większości przypadków wystarczająca okazuje się moc o wartości 100 watów na jeden metr kwadratowy powierzchni. Jeśli więc Twój pokój ma 20 m², klimatyzator powinien charakteryzować się mocą chłodniczą równą 2 kW. Oczywiście sprawdzi się to, jeśli Twój pokój nie odbiega za bardzo od standardu – czyli np. jeśli sufit nie znajduje się na wysokości zaledwie dwóch metrów lub jeśli nie posiadasz w nim kilku komputerów „starej daty”, mocno nagrzewających całe pomieszczenie.

Skoro o tym mowa, jakie cechy pomieszczenia i całego domu mają wpływ na to, jaka moc klimatyzatora jest potrzebna?

  • długość ścian zewnętrznych i wewnętrznych,
  • rozmiar okien i kierunek, na który wychodzą,
  • izolacja termiczna,
  • rodzaj zamontowanych żaluzji,
  • usytuowanie pomieszczenia – parter, piętro czy poddasze,
  • oświetlenie – jego ilość i rodzaj,
  • sąsiedztwo – czy sąsiad z dołu i/lub góry też korzysta z klimatyzacji,
  • ilość osób przebywających w pomieszczeniu.

Widzisz? Dobór mocy klimatyzatora nie jest trudny. To tylko podstawowe obliczenie, łatwe jeśli znasz metraż pomieszczenia, które będzie klimatyzowane. A jeśli mimo to masz problem z określeniem mocy chłodniczej, skontaktuj się z nami – firmą TermWent, specjalistami w dziedzinie klimatyzacji. Doradzimy, podpowiemy. U nas znajdziesz również wymarzony klimatyzator i zyskasz pewność co do jego prawidłowego, szybkiego montażu.

powiązane posty