Artykuły

Jak korzystać z klimatyzacji, aby uniknąć choroby – szczególnie latem?

jak korzystac z klimatyzacji

W letnie, upalne miesiące klimatyzacja jest niczym zbawienie. Doceniamy ją w biurach, w domu, w komunikacji miejskiej, w kawiarniach, jednak badania wykazują jednak, że wielu użytkowników klimatyzacji boryka się z przeziębieniami. Dlaczego? Jak tego uniknąć? Jak korzystać z klimatyzacji? O tym przeczytasz w naszym dzisiejszym artykule.

Liczba zwolnień lekarskich składanych przez pracowników klimatyzowanych biur jest zdecydowanie większa niż tam, gdzie klimatyzatorów nie ma. Przypadek? Z pewnością nie. Warto jednak już teraz zaznaczyć, że przeziębienia nie powoduje klimatyzator sam w sobie, a jego nieprawidłowe użytkowanie. Co to oznacza?

Jak korzystać z klimatyzacji? 4 sprawdzone sposoby

1. Temperatura – ustaw ją rozsądnie

Najczęstszym błędem popełnianym przez użytkowników klimatyzacji – i tej biurowej, i domowej jest złe ustawienie temperatury. Wynika to najczęściej z tego, że schodząc z upału panującego na zewnątrz pragniemy jak najszybszego ochłodzenia i ustawiamy klimatyzator na maksymalnie najniższą temperaturę. To ogromny błąd! Pamiętaj, że temperatura powietrza w pomieszczeniu powinna różnić się maksymalnie o 6 stopni Celsjusza od tej zewnętrznej. Badania wykazują, że to najbardziej optymalna różnica, przy której nasz organizm schładza się i uspokaja, ale nie obniża swojej odporności, stając się łatwą pożywką dla wirusów i bakterii. O aspekt ten szczególnie powinni zadbać alergicy, mający skłonność do problemów z oddychaniem, w tym głównie „cieknącego nosa”.

2. Wietrz pomieszczenie lub korzystaj z nawilżacza powietrza

Nie jest żadną tajemnicą, że klimatyzacja wysusza powietrze. W ten sposób może przyczyniać się do rozwoju infekcji i powodować suchość oczu i śluzówki nosa. A to idealne środowisko dla groźnych mikrobów, które tylko czekają, aby się tam zagnieździć, przedrzeć do wnętrza organizmu i zaatakować. Jak tego uniknąć? Owszem, możesz stosować klimatyzację często i regularnie, ale nie opieraj się wyłącznie na niej. Otwórz czasami okno i przewietrz pomieszczenie, aby naturalnie wyrównać poziom wilgotności powietrza lub skorzystaj z nawilżacza. Inhalacja od czasu do czasu też może być pomocna.

3. Regularnie oczyszczaj i serwisuj klimatyzator

Pewnie masz wrażenie, że wspominamy o tym w każdym artykule, ale niestety – regularne oczyszczanie klimatyzatora jest niezbędne do jego prawidłowej pracy i tym samym zdrowego oraz komfortowego funkcjonowania w pomieszczeniu, w którym jest zamontowany. Źle oczyszczona i niedezynfekowana klimatyzacja to prawdziwe siedlisko groźnych drobnoustrojów i grzybów. Wydmuchiwane przez klimatyzator z łatwością docierają do ludzkiego nosa i gardła i tam robią spore szkody. Dlatego podkreślamy – serwisuj swój klimatyzator wraz z rozpoczęciem każdego nowego sezonu i wymieniaj filtry przynajmniej raz na trzy miesiące. Więcej na ten temat przeczytasz w osobny artykule.

4. Nie kieruj wywiewu bezpośrednio na siebie

Choć włożenie głowy pod sam klimatyzator może być bardzo kuszące w letni, upalny dzień, staraj się tego nie robić. Spocone, wilgotne ciało jest szczególnie narażone w takim momencie na różnego rodzaju infekcje. Takim sposobem łatwo można doprowadzić do kataru, bólu gardła lub ucha, dlatego najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest ustawienie nawiewu klimatyzacji na sufit.

Podsumowując, klimatyzacja to nie diabelski wynalazek, a naprawdę duże udogodnienie. Jedynym warunkiem jest to, aby prawidłowo z niej korzystać – umiejętnie regulować i regularnie czyścić. Dobrze wykorzystywana nie tylko poprawia komfort codziennego funkcjonowania, ale wręcz utrzymuje organizm w zdrowiu – jest bowiem coraz więcej modeli klimatyzacji wzbogaconych o wysokiej jakości filtry, oczyszczające powietrze z groźnych drobnoustrojów i pyłków. To świetne rozwiązanie również dla alergików. Dlatego zanim całkowicie zrazisz się do klimatyzacji, podaruj sobie i jej jeszcze jedną szansę, wprowadź kilka zdrowych nawyków korzystania z niej i ciesz się z wygody, jaką Ci oferuje!

powiązane posty