Artykuły

Jak wybrać najlepszy klimatyzator? Poznaj najważniejsze kryteria!

Może wydawać się, że zakup i montaż klimatyzatora to bardzo proste zadanie. W końcu chodzi o to, by kupić urządzenie, podłączyć je i cieszyć się rześkim powietrzem w czasie upałów. Jednak dobór klimatyzatora jest o wiele bardziej skomplikowanym przedsięwzięciem. Aby dokonać dobrego wyboru, z którego będzie się zadowolonym przez wiele lat, trzeba zwracać uwagę nie tylko na markę, model i sposób montażu, ale także na odpowiedni do pomieszczenia i potrzeb rodzaj klimatyzatora.

Jak dobrać klimatyzator? Rodzaje klimatyzatorów: kompakt, SPLIT, MULTI SPLIT, VRF i VRV

Poszczególne modele klimatyzatorów różnią się od siebie nie tylko wyglądem, mocą czy funkcjonalnością, ale przede wszystkim budową (a przez to pośrednio także funkcjonalnością).

Właśnie ze względu na budowę, można wyróżnić kilka rodzajów. Są to klimatyzatory:

  • kompakt – np. klimatyzatory okienne – wszystkie jego elementy mieszczą się w jednej obudowie;
  • split – składają się z dwóch części: parownika i sprężarki;
  • multi split – również składają się z parownika i sprężarki, a dodatkowo do sprężarki można podłączyć wiele wewnętrznych jednostek.

Montaż klimatyzacji uzależniony jest od rodzaju urządzenia, na jakie się decydujemy. Może więc być to montaż:

  • okienny
  • ścienny
  • przypodłogowy
  • przysufitowo-ścienny
  • kanałowy
  • kasetonowy.

Dobór klimatyzacji powinien być ustalony na podstawie potrzeb (przede wszystkim wielkość i wysokość pomieszczeń, które mają być klimatyzowane, a także ich ilość) oraz możliwości montażowych (nie wszędzie np. będzie możliwość wykonania otworu w stropie).

Klimatyzator do mieszkania i do biura – jakie rozwiązanie będzie najlepsze?

Klimatyzacja w pomieszczeniach, w których przebywa się najczęściej, w niektórych przypadkach jest niezbędna. Latem schłodzi nadmiernie rozgrzane powietrze, dzięki czemu łatwiej się oddycha, zimą zaś (w zależności od modelu – niektóre posiadają taką funkcję) mogą posłużyć jako doraźny grzejnik, wydmuchując gorące powietrze.

Aby jednak zapewnić maksymalny komfort i wykorzystanie możliwości urządzenia, trzeba dobrać je adekwatnie do potrzeb.

Najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy klimatyzator będzie zamontowany na stałe w jednym miejscu, czy też ma być przenośny.

Do biura i mieszkania najczęściej wybierany jest klimatyzator typu Split. To rozwiązanie najprostsze – wewnętrzną jednostkę montuje się ścianie wewnątrz pomieszczenia, zaś zewnętrzna znajduje się zwykle za oknem lub na balkonie. Zakup i montaż klimatyzatora Split wymaga jednak wykonania otworu w elewacji.

Jeśli masz duże mieszkanie bądź potrzebny jest klimatyzator do domu, warto przemyśleć system multisplit. Nie tylko zapewni optymalną pracę i temperaturę w każdym pomieszczeniu, ale pozwoli również na zaoszczędzenie miejsca za oknem – dla całego systemu jednostek wewnętrznych wystarczy jedna jednostka zewnętrzna.

Wybór klimatyzacji do biura często kończy się także na klimatyzatorach kasetonowych, montowanych na suficie. Chłodne powietrze jest przez niego wydalane równomiernie w każdym kierunku, dzięki czemu doskonale radzi sobie z chłodzeniem nawet dużych powierzchni.

System VRF i system VRV – co to jest?

VRV i VRF to systemy ze zmiennym przepływem czynnika chłodzącego, stosowane przede wszystkim w dużych budynkach i pomieszczeniach o bardzo dużej powierzchni.

Dzięki zmiennemu przepływowi czynnika chłodzącego, doskonale optymalizują wydajność klimatyzatorów przemysłowych.

Charakteryzują się bardzo dużą mocą i doskonałą wydajnością, bardzo łatwe jest również zdalne zarządzanie wszystkimi jednostkami.

powiązane posty