Artykuły

Klimatyzacja, rekuperacja i wentylacja po epidemii – co należy zrobić?

klimatyzacja i rekuperacja po epidemii co rozbić, jak wyczyścić, odgrzybianie, ozonowanie

System klimatyzacji, wentylacji i rekuperacji przynosi wiele korzyści i ułatwień. Warunkiem jest, że będzie użytkowany prawidłowo i regularnie czyszczony oraz serwisowany. Zaleca się, aby przeglądów i konserwacji urządzeń dokonywać przynajmniej dwa razy w roku. Jak jednak zadbać o te systemy po epidemii koronawirusa? Czy potrzebne będą jakieś dodatkowe działania?

Dlaczego trzeba regularnie czyścić instalacje i urządzenia operujące powietrzem?

Klimatyzacja, rekuperacja i wentylacja będą działać prawidłowo (i bez szkody dla zdrowia) tylko wówczas, gdy będą prawidłowo konserwowane.

Każde z tych urządzeń ma wbudowane filtry, których zadaniem jest przechwytywanie i zatrzymywanie wszelkich zanieczyszczeń. Wirusy, grzyby, bakterie, alergeny, kurz i inne maleńkie cząsteczki, które są niewidoczne gołym okiem, a które wdychamy razem z powietrzem.

Filtry mają swoją określoną pojemność. Kiedy będzie już na nich tyle zanieczyszczeń, że nie będą w stanie wyłapać i zatrzymać więcej, urządzenie zacznie działać odwrotnie, niż powinno. Oznacza to mniej więcej tyle, że nie tylko nie będzie zatrzymywać nowych zanieczyszczeń, ale będzie je wręcz wydmuchiwać.

Dlatego oprócz regularnego, sezonowego oczyszczania filtrów i konserwacji tych urządzeń, trzeba również oczyszczać je dodatkowo zawsze wtedy, kiedy zaistnieją dodatkowe czynniki.

Jednym z nich bez wątpienia jest epidemia koronawirusa. Wszelkie urządzenia, których głównym zadaniem jest obrót powietrza, mogą stanowić największe siedlisko tych zanieczyszczeń, których chcemy się dzięki nim pozbyć. Brudne, przepełnione filtry przepuszczają więc wirusy, grzyby i inne drobnoustroje.

Trzeba również pamiętać o tym, że systemy te zwykle pochłaniają także wilgoć z powietrza, która również jest zatrzymywana przez filtry. Wilgotne środowisko stwarza idealne wręcz warunki do rozwoju wszelkich drobnoustrojów.

Co zrobić z systemami obrotu powietrzem po epidemii?

Systemy filtrujące powietrze to pomoc niezastąpiona w czasie epidemii – w końcu ich zadaniem jest wyłapanie patogenów z powietrza i zatrzymanie ich wewnątrz.

Jednak w przypadku, gdy ich ilość jest zwiększona (jak właśnie ma to miejsce w czasie epidemii), standardowe oczyszczanie urządzeń raz lub dwa razy w sezonie może okazać się niewystarczające.

Co w takim razie z klimatyzacją, której nie używa się raczej w zimowych i wiosennych miesiącach? Pomimo tego, że urządzenie nie jest używane, osadza się na nim to, co wydychamy i co unosi się w powietrzu. Dlatego przed ponownym uruchomieniem klimatyzacji na początku sezonu, również należy ją dokładnie wyczyścić.

Reasumując: klimatyzacja, rekuperacja i wentylacja zarówno w trakcie trwania epidemii, jak i po jej zakończeniu, powinny być czyszczone i odkażane dodatkowo, poza standardowym harmonogramem.

W jaki sposób oczyścić systemy powietrza po epidemii wirusa?

Czyszczeniem i konserwacją urządzeń obracających powietrzem powinien zająć się profesjonalny serwis wentylacji, rekuperacji czy klimatyzacji. W domowych warunkach nie jesteś w stanie przeprowadzić odkażania w taki sposób, by było w pełni skuteczne.

Najskuteczniejsze metody, które zapewnią pełną czystość urządzeń, to:

  • ozonowanie;
  • odgrzybianie;
  • dezynfekcja środkami z cząsteczkami srebra.

To metody proste, ale niezwykle skuteczne w neutralizowaniu i likwidowaniu wszelkich drobnoustrojów, nawet z trudno dostępnych miejsc. Termwent świadczy profesjonalne usługi nie tylko w zakresie serwisu i konserwacji urządzeń, ale także ich dezynfekcji.

Zadbaj o zdrowie swoje i swoich bliskich jeszcze bardziej w tym szczególnym czasie.

powiązane posty