Artykuły

Klimatyzacja w piwnicy – jaką wybrać? Jak zamontować?

klimatyzacja w piwnicy

Klimatyzacja w piwnicy spełnia więcej zadań niż ta, zamontowana w pomieszczeniu mieszkalnym. Spoczywa na niej duża odpowiedzialność, dlatego tak ważne jest, aby mądrze wybrać klimatyzator, a następnie odpowiednio go zamontować. Na co zwrócić uwagę? O czym pamiętać, tworząc klimatyzację w piwnicy? Temu tematowi poświęciliśmy dzisiejszy artykuł.

Klimatyzacja w piwnicy – bardzo ważna jest minimalna temperatura pracy

Choć klimatyzacja kojarzy nam się przede wszystkim z chłodzeniem w upalne dni, zamontowana klimatyzacja w piwnicy spełnia także wręcz odwrotną rolę – ogrzewa w chłodne, jesienno-zimowe dni. Najczęściej jest jedynym urządzeniem, które to robi, dlatego odpowiedzialność na niej spoczywa tym większa. Z tego powodu niezwykle istotny jest parametr minimalnej temperatury pracy klimatyzatora. A w zasadzie agregatu.

Najniższa temperatura, przy jakiej pracują tańsze klimatyzatory to -10 stopni Celsjusza. Ciut droższe to już -15 stopni, a zaawansowane nie przestają działać nawet przy wartości -20 stopni Celsjusza. Jeśli zależy Ci, aby ogrzewać piwnicę w trakcie zimy (a tym bardziej, jeśli w Twoim miejscu zamieszkania zimy bywają srogie), zdecydowanie warto zainwestować w lepsze urządzenie, z nowszymi technologiami, które poradzi sobie z wręcz ekstremalnie niską temperaturą.

Przeczytaj również artykuł o tym, jak prawidłowo dobrać moc klimatyzatora.

Klimatyzacja w piwnicy walczy również z nieprzyjemnymi zapachami

Niemalże każda piwnica ma to do siebie, że pachnie niezbyt przyjemnie. I rzadko da się coś z tym zrobić – zwalczyć problem u źródła. Dlatego jeśli już planujesz stworzyć klimatyzację w piwnicy, może zainwestuj w taką, wzbogaconą o jonizator plazmowy? Brzmi magicznie, ale to dość prosto działający element. Złożony z metalowych siateczek wytwarza potencjał elektryczny o odpowiedniej wartości, z pomocą którego zabija bakterie, wirusy i zapachy, eliminując tym samym nieprzyjemną woń. Dzięki temu dodatkowi klimatyzator też mniej się brudzi, a więc wymaga rzadszych przeglądów i czyszczenia.

Osuszanie powietrza

Większość piwnic, głównie w starym budownictwie, ma problem ze zbyt dużą wilgotnością. Gdybyś jeszcze miał wątpliwości czy klimatyzacja w piwnicy to dobry pomysł, to może przekona Cię fakt, że funkcjonalność tego urządzenia obejmuje również osuszanie powietrza. To niejako wrodzona zdolność klimatyzatora. Ważna szczególnie, jeśli w piwnicy pracują ludzie i jakość powietrza, jakim oddychają musi być odpowiednia.

Praca ciągła klimatyzacji w piwnicy

Temperatura powietrza w piwnicy nie waha się tak, jak w pomieszczeniach mieszkalnych – za dnia i nocą jest mocno zbliżona, a jednocześnie nigdy zbyt wysoka. Dzięki temu klimatyzator może pracować w systemie ciągłym – dniem i nocą – i mimo to nie pobierać dużej ilości energii, a w efekcie tego generować naprawdę niewielkie koszty.

Klimatyzacja w piwnicy – montaż. Na co zwrócić uwagę?

1. Długość instalacji – odległość między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną

Zanim zabierzesz się za tworzenie klimatyzacji w piwnicy, warto jest stworzyć chociaż mały projekt. Choćby po to, by móc określić odległość, jaka będzie dzielić jednostkę zewnętrzną od wewnętrznej. Dlaczego ten aspekt jest taki ważny? Z dwóch powodów – im większa odległość, tym większe koszty montażu i odległość ta nie może być większa od tej, jaką zaleca producent klimatyzatora. Warto więc jeszcze przed zakupem urządzenia dokładnie zapoznać się z jego specyfikacją techniczną.

2. Odległość klimatyzatora od gruntu

 Wiele osób wie, że jednostka zewnętrzna nie powinna być umieszczona tuż przy ziemi. Nawet na zdjęciach poglądowych, publikowanych w sklepach z klimatyzatorami, można bardzo szybko zauważyć, że urządzenie wisi wysoko na ścianie budynku. Dlaczego? Choćby z powodu śniegu, który zalegając w dużych ilościach, mógłby stykać się z klimatyzatorem i mocno zakłócać jego pracę. Ważne jest także skraplanie – woda nie mogłaby spływać grawitacyjnie, jeśli dolna krawędź klimatyzatora znajdowałaby się poniżej lub na wysokości gruntu. Dodatkowo różnica wysokości między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną też jest określana przez producenta, i podobnie jak w przypadku długości instalacji, nie można jej przekroczyć.

powiązane posty