Artykuły

Moc odkurzacza centralnego – o co właściwie w tym chodzi? Tłumaczymy!

moc odkurzacza centralnego

Moc odkurzacza centralnego jest zdecydowanie jednym z najważniejszych (o ile nie najważniejszym) parametrów. To właśnie on określa siłę, a więc użyteczność urządzenia, dlatego w trakcie zakupu zwróć na niego szczególną uwagę. Odkurzacz centralny jest jednak wyjątkowym sprzętem, jeśli chodzi o moc, bo ta podzielona jest na trzy różne rodzaje. Dziś po krótce tłumaczymy każdą z nich – po to, byś dokonał jak najbardziej świadomego zakupu i potrafił wyłapać wszelkie nieprawidłowości: stereotypy, półprawdy, przesądy.

Pierwsza moc odkurzacza centralnego – ssąca

Wyrażona w airwattach. Jest to moc mierzona w warunkach laboratoryjnych, która wyraża iloczyn przepływu oraz podciśnienia powietrza. Warto zaznaczyć, że moc ssąca w odkurzaczach centralnych jest o wiele większa niż w odkurzaczach tradycyjnych. Od trzech do nawet pięciu razy większa. Spytasz – jak to możliwe? To zasługa faktu, że odkurzacz centralny nie musi być mobilny. To umożliwia zamontowanie znacznie mocniejszego silnika, co przekłada się na zwiększoną wydajność urządzenia, a więc szybsze i wygodniejsze sprzątanie.

Przeczytaj jeden z naszych poprzednich artykułów – o tym, jak dobrać moc klimatyzatora.

Druga moc odkurzacza centralnego – pracy silnika jednostki centralnej

Jednostka centralna jest niczym serce u człowieka. Odpowiada za całe funkcjonowanie urządzenia, w tym jego energię i siłę, dlatego jedną z mocy odkurzacza centralnego, na którą powinieneś zwrócić uwagę jest moc pracy silnika. Najważniejsze jest, aby dopasować ją do Twoich własnych potrzeb i warunków dyktowanych przez Twój dom. Inna moc sprawdzi się w dużym domu jednorodzinnym, a inna w niewielkim mieszkaniu. Zakłada się, że przeciętnej wielkości budynek moc silnika jednostki centralnej powinna mieścić się w przedziale 1300-1800 W.

Trzecia moc odkurzacza centralnego – podciśnienie

Podciśnienie jest jednym z najważniejszych elementów w funkcjonowaniu odkurzacza centralnego. To właśnie od tego parametru zależy to, jak mocno urządzenie będzie zasysało powietrze, oczyszczało je i wydmuchiwało na zewnątrz, poza jednostkę centralną. Wyrażana jest w kPa lub milibarach.

Jak prawidłowo dobrać moc odkurzacza centralnego?

Odpowiedź jest stosunkowo łatwa – dopasowując ją do konkretnego budynku i konkretnej instalacji, uwzględniając przy tym wielkość jednego i drugiego. Jednak rzeczywistość pokazuje, że nie zawsze istnieje możliwość dokonania dokładnych pomiarów, dlatego moc odkurzacza centralnego możesz dobrać, bazując wyłącznie na długości samej instalacji.

Pamiętaj, że zawsze warto dobrać tę moc z małym zapasem. Co to znaczy? Jeśli Twój dom ma np. 200 m², a długość instalacji to 20 m, rozsądniej będzie wybrać moc przeznaczoną do powierzchni 250 m² niż np. 150 m². Z prostego powodu – lepiej, żeby odkurzacz działał mocniej niż trzeba niż żeby jego moc przepływowa była za słaba, bo to pociągnie za sobą mało efektywne sprzątanie.

powiązane posty