Artykuły

Montaż klimatyzacji jesienią. Dlaczego warto? Czy klimatyzacja może pomóc w ogrzewaniu domu?

montaż klimatyzacji jesienią

Jesień już za pasem. Niedługo rozpocznie się okres grzewczy, a wraz z nim wzrosną comiesięczne koszty związane z utrzymaniem domu. Jeśli w sezonie wiosenno-letnim nie zdecydowałeś się na zakup i instalację klimatyzacji, dziś podajemy dwa główne powody, dla których warto zrobić to jesienią. Dwa powody, dla których montaż klimatyzacji jesienią to dobry pomysł.

Powód pierwszy: montaż klimatyzacji jesienią może być tańszy i szybszy

Okres wiosenno-letni to największa popularność klimatyzacji – zarówno sprzedaży klimatyzatorów, jak i usług montażowych. Głównodowodzący biurowców, właściciele mieszkań przygotowywanych do sprzedaży, klienci indywidualni. Każdy chce podarować sobie źródło chłodu w nadchodzące, upalne dni i poprawić jakość wdychanego powietrza, pełnego pyłków i kurzu. Dlatego jeśli nie poddałeś się tej pokusie do tej pory, jesień jest świetną okazję na montaż klimatyzacji, bo może to być tańsze i łatwiejsze. Ceny mogą spaść nawet o 15-20%, a dostępność specjalistów rośnie kilkukrotnie. W sprzyjających okolicznościach możesz wzbogacić swój dom o klimatyzację w zaledwie kilka dni. No i będziesz świetnie przygotowany na sezon, bez konieczności uczestnictwa w klimatyzacyjnej gonitwie. Żadne upały już Cię nie zaskoczą!

Powód drugi: montaż klimatyzacji jesienią sposobem na opłacalne ogrzanie domu

Klimatyzacja kojarzy się przede wszystkim z chłodzeniem. Ratuje od letnich upałów. Mało kto jednak wie, że przemyślana instalacja może wspomóc ogrzewanie domu, mimo że mowa tutaj o ogrzewaniu elektrycznym. Jak to możliwe? Klimatyzator jest trochę jak… lodówka, czyli urządzenie, które przepompowuje ciepło z jednej strony na drugą, wywiewając po jednej z nich falę zimna. Wystarczy więc odwrócić działanie klimatyzatora, by uzyskać niejako samoistne urządzenie grzewcze – jednostka zewnętrzna pobiera ciepło z zewnętrznego powietrza i kieruje je do domu. A jeśli zdecydujesz się na klimatyzator typu multisplit możesz ogrzać nawet więcej niż jedno pomieszczenie.

Czy ogrzewanie klimatyzatorem jest zawsze opłacalne?

Odpowiedź – nie zawsze. I nie zawsze jest możliwe. O skutecznym i opłacalnym ogrzewaniu klimatyzatorem mówimy tylko w okresie przejściowym, chłodnej jesieni lub wyjątkowo ciepłej zimy. Kiedy pojawiają się przymrozki, a tym bardziej srogie mrozy sam klimatyzator nie wystarczy. Owszem, może on delikatnie wspomagać inne urządzenia grzewcze, ale nie ma co liczyć tylko na niego samego.

powiązane posty