Artykuły

Odkurzacz centralny – czy jest potrzebny?

odkurzacz centralny czy potrzebny

Szereg codziennych obowiązków oraz praca sprawiają, że na sprzątanie nie pozostaje nam zbyt wiele czasu. Nie sposób jednak tydzień w tydzień poświęcać całą wolną sobotę na domowe porządki. Aby uniknąć marnowania czasu na nieprzyjemne obowiązki, warto skorzystać z wszelkich możliwych ułatwień. I pojawia się pytanie: odkurzacz centralny – czy jest potrzebny?

Odkurzacz centralny – jak działa?

System centralnego odkurzania to nowoczesne rozwiązanie, które sprawia, że przykre obowiązki np. sprzątanie, zajmują nam znacznie mniej czasu. Całość składa się z jednostki centralnej, rur i gniazd wtykowych. Kurz zasysany jest przez specjalne końcówki odkurzacza aż do gniazd wtykowych zlokalizowanych na powierzchni ścian. Liczne alergeny i nieczystości wędrują ukrytymi w ścianach rurami aż do jednostki centralnej osadzonej w oddalonym od wewnątrz mieszkania miejscu np. w piwnicy, garażu, pomieszczeniu gospodarczym bądź na strychu. Kurz gromadzony jest w zbiorniku o zwiększonej pojemności (nawet do 30 litrów). Ten natomiast wymaga opróżniania stosunkowo rzadko – przeważnie raz na kwartał. Biorąc pod uwagę rozległość instalacji, system centralnego odkurzania należy uwzględnić już na etapie planowania i budowy domu.

Zalety odkurzacza centralnego

Nie sposób wymienić wszystkich zalet jakie daje nam system centralnego odkurzania w domu. Po pierwsze, rozwiązanie to nie wymaga cotygodniowego rozstawiania niewygodnego, tradycyjnego odkurzacza. Odkurzacz centralny posiada szereg końcówek, które podłączone do instalacji dają możliwość uprzątnięcia nawet najbardziej niewygodnych czy ciasnych miejsc. Na uwagę zasługuje tutaj również cicha, niemal bezgłośna praca. Wprawdzie jednostka centralna generuje niewielki hałas, ale jest ona osadzona na tyle daleko od centrum domu, że dźwięk ten jest praktycznie niezauważalny (o tym, gdzie najlepiej zamontować odkurzacz centralny pisaliśmy w tym artykule). Ważną zaletą centralnego systemu odkurzania jest zdrowa cyrkulacja powietrza. W porównaniu do tradycyjnego sprzętu, odkurzacz centralny nie tylko odfiltrowuje alergeny, ale także wydmuchuje zanieczyszczone powietrze poza budynek. Nic więc dziwnego, że urządzenie to jest doskonałe dla osób borykających się z różnymi alergiami. Wygodny w użyciu odkurzacz centralny cechuje się prostą konserwacją. Dobrze zaprojektowany system oraz starannie dobrane komponenty redukują do minimum ryzyko rozwoju bakterii czy pleśni. Odkurzacz centralny – czy jest potrzebny? Naszym zdaniem tak, w Twoim? To już zależy od tego, czego wymagasz i oczekujesz od tego typu urządzenia.

powiązane posty