Artykuły

Ozonowanie – nowa moda czy konieczność?

Ozonowanie to jedna z najbardziej znanych, naturalnych, a przy tym skutecznych metod dezynfekcji i niwelowania przykrego zapachu w pomieszczeniach i pojazdach. Największą zaletą jest to, że cały proces przebiega bez użycia środków chemicznych. Po ozonowaniu wystarczy wywietrzyć pomieszczenie lub pojazd i gotowe!

Na czym polega ozonowanie?

Ozonowanie wykorzystywane jest nie tylko w celach dezynfekcji przedmiotów i pomieszczeń. Stosuje się je również w kosmetyce, jako element zabiegu oczyszczania manualnego (urządzenie zwane D’arsonwal) – ozon doskonale dezynfekuje skórę.

Ozonowanie samochodu czy pomieszczeń w skuteczny i bezpieczny dla domowników sposób niweluje:

  • wirusy;
  • bakterie;
  • alergeny,

a także nieprzyjemne zapachy. Ozonowanie domu sprawdzi się więc doskonale zawsze wtedy, gdy chcesz mieć pewność, że nie mieszkają z Tobą żadne wirusy ani bakterie.

Kiedy wykonuje się ozonowanie?

Ozonowanie to bardzo uniwersalny sposób na dokładne oczyszczenie i dezodoryzację. Usuwa bakterie i wirusy, a także niweluje nieprzyjemne zapachy, nawet te bardzo uciążliwe i trudne do zlikwidowania innymi metodami.

Z tego względu ozonowanie doskonale sprawdzi się w przypadku:

  • odkażania i odświeżania mieszkania, które było przez długi czas puste i jest zatęchłe;
  • dezynfekcji samochodu z drugiej ręki lub takiego, do którego dostała się wilgoć i nie można pozbyć się zapachu;
  • dezynfekcji sklepów, magazynów i składzików;
  • odkażania miejsc, w których znajdują się duże skupiska ludzi: baseny, szatnie, sauny, przebieralnie.

To także jeden z rutynowych zabiegów po pożarach (doskonale likwiduje zapach spalenizny oraz neutralizuje szkodliwe działanie gazów pożarniczych), wyciekach chemicznych, a także po malowaniu (zapach farby i szkodliwe związki szybko się ulatniają).

Ozonowanie jest praktykowane również w biurach, magazynach i w każdym innym miejscu, które narażone jest na gromadzenie się bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów.

Doskonale sprawdzi się również do odkażania gabinetów lekarskich i szpitalnych sal, szczególnie w okresie wzmożonej zachorowalności na choroby sezonowe, jak i nowe (jak koronawirus).

Jak wygląda proces ozonowania?

Zarówno profilaktyczne ozonowanie pomieszczeń i samochodów, jak i to w sytuacji konieczności, to rozwiązanie w 100% skuteczne, nieszkodliwe dla środowiska i organizmów żywych, a także łatwe do zrealizowania.

Działanie jest bardzo proste: ozon to trójatomowa postać tlenu. W takiej postaci wchodzi on w reakcję z mikroorganizmami, niwelując ich zdolność do aktywnego działania. Ozon rozpada się w powietrzu samoistnie, nawet w ciągu dwóch godzin.

Ozonowanie wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia: generatora ozonu (ozonatora). Wystarczy uruchomienie go przy zamkniętych oknach i drzwiach i pozostawienie na kilkanaście minut.

Gaz wypełni każdy milimetr powierzchni, wchodząc nawet w drobne szczelinki i szorstkie powierzchnie, dzięki czemu masz pewność, że zabiegu nie przetrwa żadna bakteria i wirus ani grzyby, pleśń i pasożyty.

Ozonowanie wykonuje się również wówczas, gdy problemem są mole, pluskwy i inne owady. Ten proces jest skuteczniejszy w likwidacji wirusów i bakterii od chloru – będąc przy tym całkowicie bezpiecznym dla zdrowia.

Potrzebujesz ozonowania? Skontaktuj się z nami – wykonujemy ozonowanie samochodów i pomieszczeń.

powiązane posty