Artykuły

Serwis klimatyzacji. 3 powody, dla których warto o tym pamiętać

serwis klimatyzacji

Jakiś czas temu udało Ci się zamontować nowoczesną instalację klimatyzacyjną. To bardzo dobrze – z pewnością już odczułeś korzystne skutki tej decyzji. Czy wiesz jednak, że bez regularnego serwisu klimatyzacja nie tylko nie spełnia swojego zadania, ale nawet wręcz przeciwnie – szkodzi Tobie i innym domownikom? Dziś opowiadamy o tym, dlaczego regularny serwis klimatyzacji to sprawa niemalże tak samo ważna, jak systematyczne badania lekarskie.

1. Dłuższa żywotność klimatyzatora

Pierwszy powód, dla którego serwis klimatyzatora jest tak ważny jest banalnie prosty – sprzęt poddawany regularnym przeglądom nie ulega tak częstym awariom, a w razie jakichkolwiek jest szybko naprawiany. Dzięki temu działa prawidłowo i przez dłuższy czas, a Ty cieszysz się nie tylko zdrowym powietrzem o upragnionej temperaturze, ale w dłuższej perspektywie również sporą oszczędnością pieniędzy.

2. Zdrowe i świeże powietrze, bez groźnych drobnoustrojów

Nieserwisowana klimatyzacja nie tylko nie daje dodatkowego komfortu, ale wręcz szkodzi zdrowiu (o tym, jak korzystać z klimatyzacji, żeby uchronić się przed przeziębieniem pialiśmy tutaj). Staje się skupiskiem kurzu, grzybów i niebezpiecznych drobnoustrojów. Utrzymuje ich duże natężenie w pomieszczeniu, co wpływa bardzo niekorzystnie m.in. na układ oddechowy domowników – w szczególności alergików. Przyczynia się do zachwiania proporcji tlenu i dwutlenku węgla w powietrzu i nie utrzymuje odpowiedniego stopnia wilgotności. Decydując się więc na regularny serwis klimatyzatora, zyskujesz pewność zdrowego i świeżego powietrza w swoim domu.

3. Odpowiednia cyrkulacja powietrza

Klimatyzator nie poddawany regularnemu serwisowaniu przestaje prawidłowo działać. Przez to cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu jest bardzo osłabiona – osiąga wartość poniżej 0,2 m/s. Powietrze „stoi w miejscu”, tworząc niekomfortowy i niezdrowy zaduch. Ty czujesz się wiecznie zmęczony, Twoja koncentracja spada, a domowe obowiązki wykonujesz z mniejszą efektywnością. W trakcie przeglądu zatrudniony specjalista dokładnie oczyszcza wewnętrzne i zewnętrzne jednostki klimatyzatora, usuwając z nich przede wszystkim kurz. W ten sposób przywraca urządzeniu zdolność do wydmuchiwania powietrza, a cyrkulacja w pomieszczeniu znów osiąga odpowiednią wartość i pozwala cieszyć się głębokim i orzeźwiającym wdechem.

Serwis klimatyzacji – jak często?

Częstotliwość przeglądów klimatyzacji powinieneś dostosować do czasu jej faktycznego wykorzystania. Jeśli klimatyzator włączasz zaledwie latem, wystarczy, że zdecydujesz się na jego serwisowanie raz w roku – tuż przed rozpoczęciem sezonu. Jeśli jednak z klimatyzacji korzystasz przez cały rok, niezbędny będzie jej przegląd dwa razy do roku w odstępie sześciu miesięcy.

Uwaga!

Pamiętaj, że przegląd i serwis klimatyzacji powinien być wykonany przez profesjonalistę – człowieka o odpowiednim przeszkoleniu i korzystającego z certyfikowanych środków czyszczących. W innym wypadku tylko zmarnujesz pieniądze, a klimatyzacja pozostanie taka, jak była – zabrudzona i niezdolna do pracy.

Regularny przegląd i serwis klimatyzacji pozwala cieszyć się zdrowym i świeżym powietrzem o upragnionej temperaturze. Działające urządzenie reguluje poziom wilgotności w pomieszczeniu i utrzymuje odpowiednie proporcje tlenu do dwutlenku węgla. Jeśli więc jeszcze w tym roku nie skorzystałeś z usług serwisu, nie zwlekaj! Wiosna to najlepsza pora na pierwszy przegląd.

powiązane posty