Artykuły

Rekuperacja a okap kuchenny – jak to połączyć?

rekuperacja a okap kuchenny

Trudno wyobrazić sobie dom bez okapu kuchennego. Nie chodzi bowiem tutaj tylko o komfort gotowania i przebywania w kuchni, ale również kondycję ścian i co za tym idzie, również zdrowie domowników. Równie popularna staje się instalacja rekuperacji. Rekuperacja a okap kuchenny – jak najskuteczniej połączyć te dwa elementy? I czy w ogóle jest to możliwe? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Czym jest rekuperacja – w skrócie?

Większość domów, jakie zbudowano dotychczas wzbogacona jest o system tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Jej działanie polega na zasysaniu brudnego powietrza i wyrzucaniu go na zewnątrz. W ten sposób traci się jednak cenne ciepło, za wytworzenie którego płaci się niemałe rachunki. Problem ten bardzo skutecznie rozwiązuje instalacja rekuperacji – systemu, który, jak pokazują statystyki, wzbogaca coraz więcej obecnie budowanych domów i mieszkań.

Rekuperację można nazwać wentylację wzbogaconą o odzysk ciepła. Proces pozbywania się zanieczyszczonego powietrza urządzenie wykorzystuje do wytworzenia ciepła, z pomocą którego ogrzewa powietrze świeże, dopiero co docierające do pomieszczenia. W tym samym czasie – jeśli rekuperacja wzbogacona jest o odpowiednie filtry – powietrze to dokładnie oczyszczane z różnego rodzaju zabrudzeń, a więc jest czyste i świeże. Czynność ta zdejmuje więc z domowników obowiązek tradycyjnego wietrzenia (więcej na temat temat pisaliśmy w tym artykule).

Rekuperacja a okap kuchenny – jak to połączyć?

I wbrew pozorom, rekuperacja i okap kuchenny nie stoją sobie na drodze. Wręcz przeciwnie – prawidłowo zaprojektowane i zamontowane mogą wzbogacać swoje wzajemne działanie, podarowując domownikom niebiański komfort i bezpieczeństwo. Aby jednak tak było, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Konieczne jest:

  • rozdzielenie układu rekuperacji i okapu – nie zalecane jest łączenia wywiewu okapowego z wentylacją nawiewno-wywiewną obecną w rekuperatorze. Pogarsza to bowiem jakość filtrów zamontowanych w rekuperatorze i tylko niepotrzebnie utrudnia jego pracę. To także prosta droga do utraty gwarancji na rekuperator.
  • zamontowanie klapki zwrotnej na przewodzie wyrzutowym – to element, który uniemożliwi dopływ zimnego powietrza i wychładzanie kuchni, kiedy okap jest wyłączony,
  • wybór okapu w formie pochłaniacza – w jego budowie uwzględniony zostaje metalowy filtr, który niczym gąbka pochłania cząsteczki tłuszczu i cząsteczki węgla, wilgoć oraz nieprzyjemne zapachy. Tego rodzaju okap sprawia, że dodatkowy kanał wentylacyjny staje się zbędny – powietrze jest na bieżąco oczyszczanie i pozostaje w pomieszczeniu.

Pamiętaj jednak, że nawet najdroższy i najlepiej zamontowany rekuperator nie zastąpi okapu. To dwa zupełnie różne urządzenia, których działanie jest całkowicie inne. Różnica widoczna jest choćby w tym, że rekuperator działa przez cały rok, na optymalnej mocy, którą dodatkowo rozkłada na wszystkie pomieszczenia w domu, a okap – jako że jego zadaniem jest pozbycie się zanieczyszczonego powietrza w danym momencie, w danym miejscu – działa mocno i krótko. Rekuperator nie pozwoli Ci na pozbycie się wszelkich zabrudzeń powstałych podczas gotowania. To zadanie okapu. Dlatego w trosce o własny komfort i zdrowie nie idź na łatwiznę – wybierz rekuperator i połącz go z okapem. Bo da się, i nie jest to wcale trudne. Wystarczy pomoc fachowca.

powiązane posty