Artykuły

Rekuperator w domu z kominkiem – garść przydatnych informacji

rekuperator w domu z kominkiem

Kominek potrafi każdemu domowi dodać przytulności, a czasami pełni także funkcję dodatkowego źródła ciepła. Kiedy jednak w tym samym domu planuje się montaż rekuperacji ale sprawa wymaga dodatkowego przemyślenia. Kominek i rekuperator to dwa elementy, które, wbrew pozorom, mają sporo wspólnego. Na co zwrócić uwagę, planując rekuperator w domu z kominkiem?

Dużo zależy od tego, jaką rolę ma pełnić kominek. Typowo estetyczną – uruchamiany kilka razy w roku, najczęściej w chłodne popołudnia ale i wieczory? Czy może ma być jednym z elementów domowego ogrzewania? Bo właśnie opierając się na roli kominka, powinno się dobierać system, zgodnie z którym będzie on funkcjonował i współpracował z instalacją rekuperacyjną.

 Najpopularniejsze systemy pracy kominka

1. Kominek pobierający powietrze bezpośrednio z pomieszczenia

Aby kominek funkcjonował prawidłowo, potrzebuje stałej dostawy powietrza niezbędnego do procesu spalania. W tym systemie – kiedy powietrze pobierane jest z pomieszczenia – niezwykle ważne jest, aby dom wzbogacony był o nawiewniki okienne (więcej o nawiewnikach okiennych w kontekście wentylacji) lub specjalne otwory w ścianie. To zapewni domownikom bezpieczeństwo, a także ustabilizuje proces spalania – zabezpieczy np. przed nagłym przygasaniem płomienia.

2. Kominek pobierający powietrze z zewnątrz

Zdecydowanie najpopularniejszy sposób, w którym powietrze niezbędne do procesu spalania dostarczane jest z zewnątrz – specjalnym przewodem dolotowym. Za to usuwane jest, w postaci spalin, na zewnątrz, przy pomocy przewodu kominowego.

3. Kominek wzmacniający efekt ogrzewania domu

W tym systemie powietrze niezbędne do prawidłowe pracy kominka dociera z pomieszczenia, przez specjalne otwory umiejscowione w dolnej części obudowy. Następnie ogrzewa się i ulatuje przez otwory wylotowe w górnej części kominka. W domach, w których obecny jest system DGP (dystrybucji gorącego powietrza) to ogrzane przez kominek powietrze krąży w rozmieszczonych w ścianach kanałach, trafiając do konkretnych pokoi i ogrzewając je.

4. Kominek jako źródło ciepłej wody, ogrzewającej dom

Ogień rozpalony w kominku powoduje nagrzanie wody, która następnie rozprowadzana jest do grzejników i wspomaga proces ogrzewania całego domu. System ten można porównać do dobrze znanego ogrzewania C.O. Polecany w szczególności tam, gdzie kominek ma pełnić rolę estetyczną.

Rekuperator w domu z kominkiem – warunki, które powinieneś spełnić

  • kominek powinien posiadać zamkniętą komorę spalania,
  • zadbaj o to, by powietrze do kominka było doprowadzane osobnym kanałem – tym bardziej, jeśli korzystasz z wentylacji grawitacyjnej, niebezpiecznej, kiedy w domu może zostać wytworzone podciśnienie,
  • instalacja rekuperacji i DGP raczej powinny być oddzielnymi systemami,
  • w przypadku, kiedy kominek dostarcza ciepłe powietrze do pomieszczenia, zadbaj, by jego kratki nawiewne były umieszczone jak najniżej – w podłodze lub na ścianie tuż nad nią,
  • za to w przypadku instalacji rekuperacji nawiewy i wywiewy powinny zostać umieszczone w suficie lub ścianach tuż pod nim.

Rekuperator w domu z kominkiem – czy naprawdę warto?

Dobrze dobrany oraz zamontowany rekuperator w domu z kominkiem sprawi, że ciepłe powietrze tworzone przez kominek zostanie naturalnie rozprowadzone za pomocą tego świeżego, pobranego z zewnątrz. Jako że to zewnętrzne będzie wstępnie ogrzewane przez rekuperator, różnica temperatur pomiędzy powietrzem z wewnątrz a z zewnątrz nie będzie duża. To wyeliminuje problem „zawracania” gorącego powietrza znów pod sufit. W przeciwieństwie do sytuacji, w której obecny jest tylko kominek. Bo wtedy najczęściej jest tak, że domownicy marzną, mimo generowanego przez kominek ciepłego powietrza. Dlatego, że, zgodnie z prawami fizyki, kumuluje się ono w górnej części pokoju. Bardzo niepraktycznie.

Pamiętaj jednak, że rekuperator w domu z kominkiem będzie tylko wtedy działał prawidłowo i bezpiecznie, kiedy postawisz na urządzenie dobrej jakości i wykonasz przemyślany projekt całej instalacji, najlepiej już na etapie tworzenia projektu domu ale w tym celu warto skorzystać z usług doświadczonych specjalistów.

powiązane posty