Artykuły

Serwis instalacji rekuperacji – dlaczego trzeba to robić?

Świeże powietrze

Świeże powietrze to podstawa dobrego samopoczucia. Dlatego niezależnie od pory roku wietrzymy pomieszczenia. Jeśli w Twoim domu lub lokalu zainstalowany jest system rekuperacji, pamiętaj o jego regularnym serwisowaniu. Inaczej ze świeżego, a tym bardziej zdrowego powietrza, nici…

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacją nazywa się odzyskiwanie energii z zanieczyszczonego powietrza. Służy do tego specjalne urządzenie – rekuperator. Działa ono jak ogromny filtr – powietrze z zewnątrz przechodzi proces filtracji, zużyte zaś jest wydalane poza budynek.

To świetny sposób na oddychanie zawsze czystym, świeżym i pozbawionym zanieczyszczeń powietrzem. Otwieranie okien, szczególnie zimą, to gwarantowana utrata ciepła. Trudno jednak oddychać cały czas tym samym powietrzem. Problem rozwiązuje jednak system rekuperacji, ponieważ wymienia je bez wietrzenia, używania wentylatora czy klimatyzacji.

Aby jednak system przynosił oczekiwane, pozytywne rezultaty, niezbędna jest odpowiednia konserwacja systemu rekuperacji.

Konserwacja systemu wentylacji mechanicznej – po co to robić?

Jak każdy inny system, który ma zapewnić bezpieczeństwo i korzyści ze stosowania, rekuperacja także musi być serwisowana. Czyszczenie wentylacji powinno obejmować przede wszystkim:

  • wymianę filtra – w końcu to on wyłapuje wszelkie zanieczyszczenia z powietrza, zanim zostanie ono wpuszczone do pomieszczenia
  • odgrzybianie wentylacji mechanicznej – wilgotne powietrze w połączeniu z systemem rur wiąże się z wysokim ryzykiem powstawania grzybów i pleśni wewnątrz instalacji. Odgrzybianie wentylacji to jedna z najważniejszych czynności gwarantujących oddychanie zdrowym powietrzem
  • regulację instalacji
  • ogólny przegląd szczelności.

Czyszczenie rekuperacji i przegląd stanu technicznego zalecane jest przynajmniej raz na pół roku (stan filtrów zaleca się sprawdzać częściej).

Czysta instalacja = świeże powietrze i zdrowie

Przeglądów i ewentualnego serwisowania instalacji rekuperacji powinien dokonywać wyspecjalizowany serwis. Zdecydowanie nie jest to zadanie, którego możesz z łatwością podjąć się na własną rękę (chyba, że jesteś specjalistą w tej dziedzinie).

System, który nie jest poddawany czyszczeniu i serwisowaniu naraża na oddychanie powietrzem z cząsteczkami pleśni i grzybów. Zanieczyszczony filtr nie będzie także wyłapywać cząsteczek brudu – w rezultacie system stanie się nie tylko bezużyteczny, ale wręcz szkodliwy!

Profesjonalne pomiary, ocena fachowym okiem oraz za pomocą specjalistycznych narzędzi to gwarancja bezpiecznego użytkowania i prawidłowego działania instalacji.

Kto zajmuje się przeglądem i konserwacją systemu rekuperacji?

Przeważnie rutynowych kontroli i ewentualnych napraw dokonuje firma, w której system został zakupiony i przez którą został zainstalowany.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie do tego, by skorzystać z usług innej firmy. Każdy przypadek jest jednak inny, dlatego warto zwrócić się z pytaniem o wycenę konkretnych prac.

Pamiętaj o tym, by kontrole przeprowadzać regularnie (minimum raz w roku). Tylko to zagwarantuje bezpieczeństwo i zdrowie użytkowników, a także bezawaryjne działanie systemu przez wiele lat.

powiązane posty