Wielu z nas kojarzy wentylację przede wszystkim z komfortem – świeżym powietrzem, zbawiennym szczególnie w zatłoczonych, dusznych pomieszczeniach. W rzeczywistości jednak jej funkcjonalność wybiega daleko ponad to. Wentylacja a bezpieczeństwo – czy odpowiednio dobrana i prawidłowo zamontowana wentylacja może uratować życie? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.
Czad, ulatniający się gaz – cisi zabójcy
Wielokrotnie media nagłaśniały sytuacje, w których czad spowodował śmierć domowników. Nie słyszymy o tym, dlatego, że media wyolbrzymiają takie sytuacje, ale dlatego, że zabójstwa „dokonywane” przez tlenek węgla są szczególnie niebezpieczne, bo nie są ani trochę spodziewane. Czad atakuje niepostrzeżenie, często w trakcie snu. Równie niebezpieczny okazuje się ulatniający gaz i jego opary, i zagrożenie to dotyczy zarówno nowoczesnego, jak i starego budownictwa.
W zmodernizowanych blokach ryzyko stanowią kuchenki gazowe, a w domkach jednorodzinnych np. piece węglowe. Różnica jest taka, że w miejskiej zabudowie administratorzy są prawnie zobowiązani do kontrolowania instalacji gazowych w mieszkaniach – najczęściej wykonują to zewnętrzne firmy kominiarskie. Właściciele domków jednorodzinnych, często zlokalizowanych w strefie podmiejskiej lub na wsiach, zmuszeni są wykonywać takie kontrole samodzielnie. Rzeczywistość pokazuje, że nie zawsze to robią, a konsekwencje mogą być naprawdę opłakane.
W tym miejscu możesz spytać – jak to się ma to wentylacji? Otóż, wentylacja stanowi podstawowe źródło wymiany powietrza, dzięki czemu może stanowić bardzo skuteczną ochronę przed czadem i gazem. Aby jednak tak było, musi spełniać kilka warunków.
Wentylacja a bezpieczeństwo – 3 warunki prawidłowego funkcjonowania wentylacji i jej skuteczności w ochronie przed czadem i ulatniającym się gazem
1. Prawidłowo wykonany projekt wentylacji – powinien on uwzględniać wszystkie indywidualne parametry mieszkania/domu oraz liczbę domowników.
2. Odpowiednio
dobrana i zamontowana wentylacja – bez oszczędzania na materiałach i z jak
najskuteczniejszym wyeliminowaniem ewentualnych przyczyn jej uszkodzenia.
3. Regularny
serwis wentylacji – dotyczy to wszystkich pomieszczeń, a w szczególności
tych, ocieplanych za pomocą pieców węglowych, gdzie rośnie ryzyko „zapchania”
wentylacji nagromadzoną sadzą.
Aby cieszyć się prawidłowo funkcjonującą wentylacją, a w efekcie tego skuteczną ochroną przed zanieczyszczeniami wdychanego przez nas powietrza, musimy dbać o każdy z wymienionych czynników! Bo nawet jeden zaniedbany może spowodować katastrofalne skutki.
Przeczytaj o tym, jaki związek z funkcjonalnością wentylacji mają nieszczelne okna – w tym artykule.
Decydując się więc na zakup i montaż wentylacji, wybierasz nie tylko większy komfort codziennego funkcjonowania, ale przede wszystkim dodatkową ochronę życia – swojego i pozostałych domowników.