Artykuły

Wentylacja a nawiewniki okienne. Czy nieszczelne okna poprawiają komfort mieszkania?

wentylacja a nawiewniki okienne

Jesteś właścicielem mieszkania lub domu wzbogaconego o system wentylacji grawitacyjnej? Jeśli tak, to pewnie czujesz, że zrobiłeś wszystko, co powinieneś, aby zapewnić sobie i pozostałym domownikom dostęp do czystego, świeżego powietrza. Cóż, nie mamy dla Ciebie dobrej wiadomości. Jeśli Twoje okna nie zostały wzbogacone o nawiewniki, wentylacja może służyć o wiele gorzej. Jak to możliwe, że tak mały element ma tak duże znaczenie w całym procesie dbałości o jakość domowego powietrza? Wentylacja a nawiewniki okienne – o tej zależności przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Nawiewniki okienne – co to takiego?

Nawiewniki okienne, nazywane również urządzeniami nawiewnymi, nawietrzakami i nawietrznikami, stanowią nieodzowny element domowej wentylacji. Umieszczone w oknach odpowiadają za stałą dostawę świeżego powietrza z zewnątrz i tym samym wymuszają prawidłową cyrkulację powietrza. Dzięki temu utrzymują odpowiedni poziom wilgoci w domu lub mieszkaniu, zapobiegając skraplaniu się wody na szybach, zaduchowi, a ostatecznie powstawaniu pleśni i wystąpieniu groźnych objawów chorobowych u domowników.

Rodzaje nawiewników okiennych

Oferty producentów zawierają najczęściej kilka typów nawiewników. Są to:

  • nawiewniki higrosterowane – nawiewniki, które niejako samodzielnie decydują o ilości przepływanego powietrza. Ich działanie polega na pomiarze wilgotności wewnątrz budynku, i kiedy to wzrasta lub spada do niebezpiecznego poziomu, urządzenie kieruje do pomieszczenia strumień świeżego powietrza.
  • nawiewniki ciśnieniowe – najpopularniejszy typ urządzenia. Nawiewniki tego rodzaju dostarczają do pomieszczenia świeże powietrze niezależnie od poziomu wilgotności. Ich działanie uzależnione jest bowiem przede wszystkim od ciśnienia, zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Gwarantują ciągły napływ świeżego powietrza, dzięki czemu nie wstrzymują procesu wentylacji.
  • nawiewniki mechaniczne – kontrolowane ręcznie. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany wielkości szczeliny, w efekcie czego sam decyduje o ilości świeżego powietrza dostarczanego do pomieszczenia.

Wentylacja a nawiewniki okienne – co jedno ma wspólnego z drugim?

Skorzystanie z nawiewników okiennych polecane jest przede wszystkim właścicielom wentylacji grawitacyjnej, grawitacyjnej wspomaganej i mechanicznej wywiewnej. W większości przypadków – mieszkań w bloku – jest to jednak wentylacja grawitacyjna, której działanie determinowane jest przez szereg czynników zewnętrznych, niezależnych od człowieka. Wzrost temperatury powietrza może spowodować ciąg wsteczny, a silny wiatr to przyczyna podciśnienia w pomieszczeniach. Duże znaczenie ma też miejsce, w którym znajduje się mieszkanie – im wyżej, tym większe ryzyko niekontrolowanych zmian w wydajności wentylacji.

W takich właśnie sytuacjach zbawienne okazują się nawiewniki okienne, które wspierają działanie wentylacji. Stale dostarczając pomieszczeniu świeżego powietrza wpływają korzystnie na jego cyrkulację i w ten sposób ułatwiają usunięcie powietrza zużytego.

Pamiętaj też o regularnym oczyszczaniu nawiewników. Tylko wtedy spełniają one swoją rolę!

Obecność nawiewników okiennych nie jest już nawet kwestią wyboru. To obowiązek, określany przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r.:

„W przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych”.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r

A na koniec przygotowaliśmy dla Ciebie ciekawostkę.

Czy wiedziałeś, że jeszcze dwadzieścia, trzydzieści lat temu problem niewydajnej wentylacji występował bardzo rzadko? Zasługa leżała po stronie nieszczelnych drzwi i okien, które działały niczym profesjonalne nawiewniki. Teraz, w dobie perfekcji, kiedy producenci chcą oferować klientom jak najszczelniejsze produkty i stale prześcigają się w ich jakości, przewiew powietrza jest maksymalnie ograniczony, i właśnie przez to trzeba wzbogacać kupowane drzwi i okna w dedykowane nawiewniki.

powiązane posty