Artykuły

Wentylacja mechaniczna a smog – czy wentylacja uchroni Cię przed niebezpiecznym zanieczyszczeniem powietrza?

wentylacja mechaniczna a smog

Niezależnie od tego, czy akurat panuje okres grzewczy czy kaloryfery już przestały być ciepłe, temat smogu jest cały czas aktualny. Ten „niewidzialny potwór” sieje strach wśród mieszkańców całej Polski, bo jak podają badania, żyjemy w jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów Europy. Wielu z nas ma w domu zamontowaną wentylację mechaniczną, jednak pojawia się pytanie – czy to wystarczająca obrona przed smogiem? Wentylacja mechaniczna a smog – jak naprawdę wygląda ta relacja?

Wentylacja mechaniczna a smog – dużo zależy od wydajności wentylacji

Podstawowym pytaniem, jakie należy sobie w takiej sytuacji zadać to – czy posiadana przeze mnie wentylacja jest naprawdę wydajna? Czy powietrze, które dociera do domu lub mieszkania jest rzeczywiście czyste i świeże? Okazuje się bowiem, że najczęściej stosowana wentylacja nawiewna, choć jest dobrym fundamentem obrony, nie jest wystarczająca. Niezwykle ważne w tym przypadku okazuje się wzbogacenie wentylacji o rekuperator z filtrem.

Przeczytaj również ten artykuł: Wentylacja a bezpieczeństwo – czy prawidłowo wykonana i obsługiwana może uratować życie?

Wentylacja + rekuperator to najbardziej skuteczna obrona przed smogiem

Wentylacja połączona z rekuperatorem pozwala na kilkukrotnie bardziej skuteczną obronę przed smogiem. Dlaczego? Bo jedno odpowiada za usunięcie zużytego powietrza, a drugie – za dostarczenie świeżego. Cała magia polega jednak na tym, że między rekuperatorem a wentylatorem znajdują się filtry, które niczym gąbka pochłaniają wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, pozwalając nam cieszyć się zdrowym powietrzem. Szacuje się, że na filtrach osadza się ponad 90% zabrudzeń – pyłów, sadzy, smogu itp. Nowy filtr wygląda niczym biała kartka papieru, a zużyty? Jak gąbka wyciągnięta z komina, dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o regularnej wymianie filtrów w rekuperatorze.

Standardowe rekuperatory wyposażone są w filtry typu G3, które wyłapują zanieczyszczenia wielkości zbliżonej do pyłków kwiatowych. Jeśli jednak chcesz podarować sobie ochronę z najwyższej półki, możesz zdecydować się na filtry klasy F7, które pochłaniają dosłownie wszystkie zanieczyszczenia – od pyłów, przez sadzę, po mgłę olejową i zarodniki grzybów.

Jak często powinno się wymieniać filtry w rekuperatorze?

Czas zalecany przez producentów różni się w zależności od modelu, jednak najczęściej wartość oscyluje wokół 25 tygodni. Przy czym w okresie grzewczym/zimowym czas ten ulega skróceniu – inaczej mówiąc, zimą filtry trzeba wymieniać częściej. Przynajmniej raz na dwa miesiące.

Ile kosztuje wymiana filtra w rekuperatorze?

Tu znów cena różni się w zależności od modelu, a dodatkowo także jakości. Jednak nowy filtr, gotowy do zamontowania można kupić za około 50 zł. Możesz również zrobić go samodzielnie, jeśli dysponujesz wolnym czasem, chęciami i choć minimalnymi zdolnościami manualnymi. Wystarczy kawałek tkaniny lub maty filtracyjnej – czasami wzbogaconej o wkład węglowy, jednak pamiętaj, że przy samodzielnie stworzonym filtrze konieczna jest jego częstsza wymiana!

Zatem na pytanie czy wentylacja mechaniczna chroni przed smogiem, jesteśmy zmuszeni odpowiedzieć – nie do końca, dlatego już w fazie projektowania domu warto uwzględnić instalację rekuperacyjną. To bardzo dobra i rozsądna inwestycja, która pozwoli Tobie oraz Twojej rodzinie cieszyć się zdrowym, świeżym, a także odpowiednio ogrzanym powietrzem. To nie tylko najlepsza ochrona przed smogiem, lecz również dodatkowy sposób na oszczędność.

powiązane posty