Artykuły

Zmniejszenie kosztów korzystania z klimatyzacji – 4 sprawdzone sposoby

zmniejszenie kosztów korzystania z klimatyzacji

Wybór klimatyzacji, jej zakup i montaż to zaledwie początek. Codziennie korzystanie z klimatyzacji też wiąże się z kosztami. Chciałbyś poznać sekret tego, jak te koszty obniżyć? To dobrze się składa, bo dziś zdradzamy cztery sposoby na zmniejszenie kosztów korzystania z klimatyzacji. Takie, które nie będą wymagać od Ciebie dużych ustępstw i rezygnacji.

Oczywiście najprościej byłoby wyłączyć klimatyzację z prądu. Jednak umówmy się – nie o to tutaj chodzi. Trzeba więc w pierwszej kolejności uświadomić sobie, że klimatyzacja wtedy pociąga duże koszty, kiedy jej praca jest w jakiś sposób utrudniona. Jaki?

Zmniejszenie kosztów korzystania z klimatyzacji – 4 sprawdzone sposoby

1. Oczyść jednostkę zewnętrzną

Najwięcej utrudnień spowodowanych jest zabrudzeniami. A te zbierają się nie tylko wewnątrz, ale również w jednostce zewnętrznej. Przyznaj – kiedy ostatnio sięgałeś do swojej klimatyzacji, rozbierałeś ją i robiłeś porządny przegląd z odkurzaczem w ręku? To bardzo ważne, bo kiedy zewnętrzne elementy klimatyzacji pokryte są kurzem, przepływ powietrza jest znacząco utrudniony, występuje tzw. „wąskie gardło”. W takiej sytuacji klimatyzacja może pracować na największych obrotach, a efekt i tak nie będzie satysfakcjonujący. Nie chcesz czyścić tego sprzętu samodzielnie i w sumie nie wiesz do końca jak to zrobić? Jak dobrze, że teraz możesz zlecić ten zabieg zewnętrznej firmie. O tym, dlaczego regularny serwis klimatyzacji jest tak ważny pisaliśmy w tym artykule.

2. Pamiętaj o regularnej wymianie filtra

Niby każdy z producentów podkreśla, że klimatyzacja wymaga regularnej wymiany filtra, co kilka miesięcy. Prawda jednak nie jest zbyt optymistyczna – mało kto o tym pamięta i mało kto tego pilnuje. A to duży błąd, bo zużyty, mocno zapchany filtr znacząco ogranicza pracę klimatyzacji. Nie wspominając o tym, że wręcz uniemożliwia dopływ świeżego, czystego powietrza, pozbawionego bakterii i naraża Cię na spory dyskomfort. Nie warto! Tym bardziej, że zakup nowego filtra to koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych, które i tak szybko się zwrócą poprzez obniżenie kosztów codziennej eksploatacji klimatyzacji.

3. Dostosuj temperaturę do panujących warunków

Kiedy panuje upał, podnieś docelową temperaturę klimatyzacji, a kiedy na zewnątrz mróz – obniż ją trochę. Uwierz, nie odczujesz tego na własnej skórze, a urządzenie będzie mogło pracować z mniejszą wydajnością, czyli pobierze mniejszą ilość energii, a pieniądze, które normalnie wydałbyś na wysokie rachunki za prąd wpłyną do Twojej kieszeni.

4. Unikaj nagłych i sporych zmian temperatury

Wróciłeś po pracy do domu, a tam blisko 30°C i zaduch? Nie wyżywaj się w takim momencie na klimatyzacji. Włącz ją tak, jak zawsze – bez nagłego obniżenia docelowej temperatury. W tym czasie weź łyk zimnej wody, może włącz zewnętrzny wiatrak i daj swojej klimatyzacji odrobinę czasu, a korzystne efekty chłodzenia i tak odczujesz za niedługą chwilę. W ten sposób zużyjesz o wiele mniejszą ilość energii, nie narazisz urządzenia na nagłą i mocną pracę i tak, jak w poprzednim punkcie – pieniądze z opłacenia mniejszych rachunków skierujesz do swojej kieszeni.

I co? Nie są to żadne drastyczne zmiany – raczej wskazówki czego unikać i o czym pamiętać. A uwierz, jeśli będziesz ich przestrzegał, Ty i Twój portfel odczujecie znaczącą różnicę. Dodatkowo Twoja klimatyzacja posłuży przez znacznie dłuższy czas i będzie mniej narażona na wszelkiego rodzaju awarie, a to kolejny sposób na oszczędność.

powiązane posty