Artykuły, Porównanie sprzętu

Duża wilgotność powietrza w mieszkaniu – jak ją pokonać? Wentylacja, rekuperacja czy osuszacze powietrza?

duża wilgotność powietrza w mieszkaniu

Wilgotność powietrza to jeden z czynników, które mają bardzo duży wpływ na komfort odczuwany przez domowników oraz ich zdrowie. I tutaj niezwykle istotny jest balans – aby powietrze nie było zbyt wilgotne, ani zbyt suche. Dziś jednak skupimy się problemie, jakim jest duża wilgotność powietrza w mieszkaniu. Co wtedy robić? Z jakich urządzeń korzystać? Czy zwykła wentylacja poradzi sobie z tym problemem? Może warto zdecydować się na zakup osuszacza?

Czy w każdym domu jest problem z dużą wilgotnością powietrza?

Badania pokazują, że standardowa, trzyosobowa rodzina każdego dnia uwalnia ze swojego ciała aż 8 litrów wody! Udowodnione zostało, że nadmierna wilgoć to przyczyna pogorszenia się stanu mieszkania lub domu (wysyp brzydkich grzybów na ścianach) i źródło wielu poważnych chorób. Przede wszystkim dróg oddechowych, lecz również reakcji alergicznych czy choćby przemęczenia i braku koncentracji.

Jeszcze kilkanaście lat temu regularne otwieranie okien prawdopodobnie eliminowało w zarodku problem nadmiernej wilgotności. Jednak teraz – ze szczelnymi, energooszczędnymi drzwiami i oknami, lepszą izolacyjnością budynków i wydajnymi systemami grzewczymi – każdy dom i każde mieszkanie musi otrzymać dodatkowe wsparcie. Można więc śmiało powiedzieć, że nadmierna wilgotność powietrza to problem każdego. Jedni po prostu sobie z nim skutecznie radzą, inni nie.

Czy wiesz, że nieszczelne okna wbrew pozorom mogą poprawić jakość życia?

Duża wilgotność powietrza w mieszkaniu – wentylacja mechaniczna i rekuperator

Jest to jedna z podstawowych instalacji, która usuwa z domu lub mieszkania „zużyte” powietrze i wymienia je na nowe. To zasługa sieci kanałów wylotowych i wlotowych. Urządzenie więc automatycznie utrzymuje wilgotność na odpowiednim poziomie.

Jeśli zależy Ci na jak najbardziej ekonomicznym wykorzystaniu tego przepływu powietrza, warto wzbogacić system wentylacji o rekuperator. To urządzenie, które wykorzystuje energię z powietrza usuwanego do ogrzania świeżego, tego, które dopiero co napływa. Badania potwierdzają, że rekuperator znacząco obniża koszty rachunków i wpływa korzystnie na komfort odczuwany przez domowników. Tym bardziej, że już standardem są urządzenia z dodatkowymi filtrami, które niczym gąbka pochłaniają zanieczyszczenia (kurz, pył, groźne drobnoustroje), dzięki czemu oddychasz wyłącznie świeżym, czystym, zdrowym powietrzem.

Duża wilgotność powietrza w mieszkaniu – zewnętrzny osuszacz powietrza

Dobra, ale uznajmy, że dom jest już wybudowany lub mieszkanie kupione. Obecny system wentylacji nie radzi sobie zbyt dobrze z dużą wilgotnością powietrza. A może nawet radzi sobie, ale niekoniecznie w tych najbardziej zawilgoconych miejscach – kuchni, łazience, spiżarni. Co wtedy? W takich sytuacjach na ratunek przychodzą osuszacze powietrza. Jak nietrudno się domyślić, zadaniem takiego urządzenia jest „wyłapywanie” cząsteczek wody z powietrza i zbieranie jej w specjalnym pojemniku.

Oczywiście oferty producentów stale się rozrastają i teraz każdy z nas ma do dyspozycji naprawdę szereg – bardziej lub mniej – nowoczesnych osuszaczy powietrza. Takich, które różnią się nie tylko wydajnością, ale również poziomem generowanego hałasu czy wygodą użytkowania (dodatkowe uchwyty, wyświetlacze LCD, opcja automatycznego włączania i wyłączania).

Nadchodzi jesień – czas, kiedy duża wilgotność powietrza w mieszkaniu staje się normą

Wielkimi krokami zbliża się jesień, a więc czas, kiedy otwieranie okien nie jest już tak przyjemną i pożądaną czynnością w ciągu dnia, dlatego można się spodziewać, że w najbliższych miesiącach wielu z nas zacznie borykać się z problemem, jakim jest duża wilgotność powietrza w mieszkaniu lub domu. I tutaj pojawia się pytanie – co robić?

Wentylacja, rekuperacja, osuszacz powietrza – co wybrać?

Niezależnie od powodu, każdy dom i każde mieszkanie powinno być „uzbrojone” w dobry system wentylacyjny. To kwestia nie tylko komfortu mieszkania, ale przede wszystkim zdrowia. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto poddać taką instalację przeglądowi, żeby upewnić się czy rzeczywiście wszystko działa jak należy. Jeśli nie działa, warto to naprawić, bo to inwestycja w zdrowie domowników, a w najbardziej ekstremalnych warunkach nawet życie. Idealnie byłoby dysponować wentylacją wzbogaconą o rekuperator. A osuszacz powietrza? To podstawa przy nieprawidłowo funkcjonującej wentylacji lub jej braku. Jednak można śmiało korzystać z osuszacza dodatkowo, w miejscach, w których wilgotność powietrza utrzymuje się na wysokim poziomie przez większość czasu. Najczęściej jest to łazienka, kuchnia, spiżarnia i mała sypialnia.

powiązane posty